Kuidas vältida haisu pesumasinas ehk kuidas hooldada eestlaetavat pesumasinat
Oli aeg, kui ma ajasin seda infot internetist taga nagu tikutulega, sest hais pesumasinas oli kohutav. Ei aidanud äädikas ega kuum vesi. See probleem sai lahendatud uue pesumasinaga, mis peaks ise olema nii tark ning nõudma spetsiaalset 70-kraadise programmi kasutamist hallituse tapmiseks, aga igasugu tihendite ja sahtlite puhastamiseks see piisavalt tark siiski ei ole.
Tegelikult sattusin selle materjali peale täiesti juhuslikult. Kuna mu masina olukord pole enam kaugeltki nii hea kui algul, siis haakusin kergelt. Tundub küll olevat natuke liiga äärmuslik soovitus, seega mugandasin seda natuke omale sobivamaks, seega vaadake soovitusi üldiselt, aga hoolduse sagedus valige ikka omale sobiv. Hoiatan, midagi uut siin tegelikult ei ole.
Mida siis teha, kui pesumasin haiseb?
1. Iga kord peale pesu pesemist kuivatage pesumasina tihend. Kui sinna tihendi sisse vaadata, on seal vett, riidetolmu, kiiruga taskutest otsimata jäänud asju ning teine kord võib sealt välja tulla isegi kadunud sokk. Kuivatage ka pesumasin seest. Mõned kuivatavad vatitikuga isegi vee äravooluaugud ära. Igal juhul piisab vaid väiksest hulgast hallitusseente eostest, et nad vallutaksid ära terve pesumasina. Hea mõte oleks seda vältida.
2. Peale pesu pesemist võtke see masinast välja võimalikult ruttu. Märgade asjade masinas hoidmine meeldib samuti hallitusseentele. Kui te ei saa pesu kohe välja võtta, kasutage masina käivitamiseks taimerit või viivitusprogrammi.
3. Pesukordade vahel jätke pesumasina uks lahti, nii saab ka masina sügavam sisu kuivada.
4. Lase vähemalt kord nädalas tühjal pesumasinal käia mõne HOT programmiga. See ei pea olema väga pikk. Ära unusta 50/50 äädika-vee lahusega pesta pesumasina tihendeid ja ust seest ning külgedelt.
5. Kord kuus vala otse pesumasina trumlisse pudel äädikat ja 2,5 dl soodat (tekivad mullid, aga selles ongi asja iva) ja kasuta HOT-pesuprogrammi. Kui ikka veel tundub, et masin ei ole piisavalt puhas, võib panna ka 100 ml äädikat pesuloputusvahendi sahtlisse ning sama palju soodat pesupulbrisahtlisse ja käivitada kiirpesuprogramm, aga võimalikult kuuma veega.
6. Kui asi on eriti halb, lisa soodale ja äädikale ka pesuvalgendit, aga peale seda tuleb masinat hoolega loputada, muidu võib värviline pesu järgmine kord heledaplekiliseks muutuda.
7. Kasuta kõrge efektiivsusega pesuvahendeid ehk see tähendab, et ühele pesukorrale läheks võimalikult vähe pesupulbrit. Efektiivsed pesuvahendid tekitavad vähem seebivett ja vähem lõhna. Seebivesi jääb igale poole torudesse kinni nagu muda ja lõhnaained koos hallitusega annavad veel eriti hea haisu. Sama kehtib ka lõhnavate pesuloputusvahendite kohta.
Mina isiklikult ei ole kunagi soovitusi pakendil lugenud, seega peaks seda järgmise paki otsingutel tegema. Kiirel otsingul jäi silma, et kiideti Tide-sarja tooteid või midagi, kuhu on Oxy-Active peale kirjutatud. Vähem pulbrit tähendab ka vähem fosfaate, mis ei ole loodusesse sattudes eriti keskkonnasõbralikud.
8. Puhastada tuleb ka pesuainesahtlit. Tõmba see välja ja pese korralikult puhtaks. Kui vaja, leota nõudepesuvahendis või sooda/äädika lahuses ja küüri puhtaks. Pragudesse pääseb paremini ligi vana hambaharjaga.
9. Ja lõpetuseks tuleb pesta ka äravoolutoru filtrit (see luuk masina allosas). Seda peaks tegema suisa iga kahe nädala tagant. Kui filter ummistub, siis vee äravool aeglustub ja haisev vesi jääb masinasse.
Loe lisaks: Ecokareni lehelt.
Ja siit leiab ka huvitava mittetoksilise ja odava isetehtud pesuvahendi retsepti. Kuna ise pole veel proovinud, siis ei oska kuidagi kommenteerida. No kas peseb või kas komponente üldse Eestist saadagi on.