Rassolniku põhi talveks purki

Tihti kuulen tuttavatelt, et mina seda rassolniku põhja küll ise ei tee, liiga keeruline on. Tegelikult on supipõhjade tegemise juures kõige tähtsam asi otsus, et nüüd ma hakkan seda ise tegema. Iseenesest ei ole protsessis midagi keerulist ning põhjad tulevad maitsvad ja säilivad ka väga hästi. Kui ainult kaaned on korralikud ja purgid puhastatud.

Mul omal nüüd juhtus küll esimest korda, et boršipõhi oli käärima läinud, aga kuna kasutan kaasi korduvalt, siis võis viga selles olla. Isegi lapsed oskavad lusikat moosipurgi kaane vahele toppida ja kuigi üritan sellised kaaned alati ära visata, võib suure arvu kaante juures ikkagi mõni olla läbi lipsanud. Ülejäänud kaks purki sellest partiist on juba otsas ja need olid korralikud.

Aga läheme edasi. Peale otsust tuleb kokku koguda koostisained ja need puhastada ning tükeldada. Vot see on alles suur töö! Näiteks antud koguse rassolnikupõhja juures on tarvis ära koorida ja katki lõigata üle kolme kilo köögivilja.

Rassolniku põhi

250 g odrakruupe
1,5 kilo kurki (mina panen värske ja hapukurgi pooleks)
750 g tomatit
500 g porgandit
500 g sibulat
2 spl suhkrut
1spl soola
50 ml (rafineerimata) õli
Kuni pool liitrit vett.

rassolniku põhi

Mina pesen mõned tunnid varem kruubi ja jätan sooja veega likku.

Siis kuumutan potipõhjas natuke rafineerimata õli (päevalille) ja lisan sinna õli sisse riivitud porgandi ja tükeldatud sibula. Lasen haududa, kuni mass hakkab kokku vajuma (köögivili hakkab pehmemaks minema) (umbes 15 minutit), vahepeal tuleb muidugi segada ka. Siis lisan kurgi, tomati, kruubid, soola ja suhkru. Suhkru võib asendada ka näiteks steviaga (suhkrulehe suhkur). Vett lisan alguses umbes 200 ml ja kui segu tundub paks, siis sujuvalt veel juurde. Vett peab kruupide pehmeks keemiseks ikka olema, aga mul on ju juba ette leotatud kruubid.

Edasi tuleb lihtsalt vahepeal segades keeta mass väiksel tulel pehmeks. Võib minna minut tundi. Vahepeal võid mekkida ka, maitseb juba algusest peale hea.

Kõige lõpuks siis kuumutada purgid ja kaaned ning panna segu kohe kuumalt kuumadesse purkidesse. Sellest kogusest saab umbes 4 liitrit rassolniku põhja, mida siis talvel lahjendada 1:1 veega.

Head isu!

PS. Meie pere lapsed loomulikult kurgisuppi ei söö. Rassolnik aga oli lapsepõlves üks minu lemmiksuppe.

Ideid, mida veel teha ülekasvanud kurkidega, leiab SIIT.

Rassolniku põhi

Share

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.