Prachovi kaljud Tšehhis

Prachovi kaljud tekkisid minu Google kaardile mitte väga palju enne Prahasse lendu, aga nad said juurde „tuleb kindlasti mina” sildi. Mul on hetkel Google kaardil üle 700 koha, kuhu tahaks minna. Seega tuli kindlasti minna.

Väike info algatuseks

Prachovi Kaljud on tekkinud miljoneid aastaid tagasi, kui Tšehhi Vabariik oli veel merepõhi. Meres ladestusid liiv ja savi, mis aja jooksul muutusid liivakivi. Meretase hakkas langema ja liivakivi paljastuma umbes 20 miljonit aastat tagasi.

Prachovi kaljud koosnevad kolmest erinevast liivakivi kihist: kõige vanem kiht on punane, mis on moodustunud umbes 160 miljonit aastat tagasi. Keskmine kiht on halli värvi ja see on moodustunud umbes 100 miljonit aastat tagasi. Kõige noorem kiht on valge ja on umbes 60 miljonit aastat vana.

Prachovi kaljude kuju tuleb erosioonist. Algul oli seal kandis jõe delta, hiljem on vihmavesi ja tuul aastatuhandete jooksul veel kaljudest liiva maha kulutanud.

prahovi kaljud

Kaljud on kuni 50 meetrit kõrged ja nende vahel on palju matkaradu. Parim aeg Prachovi kaljude külastamiseks on kevadel või sügisel, sest siis ei ole seal kivide vahel nii palav. Rahvuspargil on kaks parklat ja kaks nn väravat, kus saab osta süüa, käia vetsus ja osta üldse mitte kalli sissepääsupileti. Aeda seal muidugi ümber ei ole ja parki võib ka ametlikult külastada igal ajal (ka talvel või öösel).

Kuidas sinna saada?

Prachovi kaljud on Tšehhi Vabariigis Libereci maakonnas asuv rahvuspark. Meie olime Prahas, seega mitte väga kaugel. AirBalticu reisisoovitus, mille sain kohe peale lennupiletite ostu meilile, soovitas rongiga Turnovi sõita, aga see on kaljudest ikka väga kaugel (rongijaamast 25 km). Kui Googlesse panna Prachov cliffs, siis laseb see sõita otserongiga või siis mingi ümberistumisega rongiga, kust pannakse maha umbes 3,5 km väravast kaugemal. Isegi bussi pakub, aga selle jalutamist enne 3,8 km. Mul on kaasas kaks teismelist, kes jala ei käi ja vett ei joo.

mida teha tšehhis

Mida teeb siis eestlane? Vana matkajana on mul telefonis igasugu kaardirakendusi, lemmik on näiteks Mapy.cz (puhta kohalik, aga näitab ka muid riike). Saan teada, et mingi pikem matkarada läheb parki hoopis teiselt poolt, bussipeatus on kohe raja kõrval ja kaljud kiviga visata. Mõeldud tehtud. Laias laastus on Prahas transport seatud nii, et linnas sees kihutavad trammid ja metroo ning bussijaamad on siis nende liinide lõpp-peatustes. Meie kesklinna hotellist sobis sõiduks buss 412 (ma ei tea, kas seal rohkem käibki). Peatus Dolní Lochov. Aega läheb hotellist kaljudeni jõudmiseks ikkagi 2 tundi ja bussiaknast vaadatuna on Tšehhi väga lame ja metsavaene maa.

Kaljude vahel

Ja kaljud olidki sealt tulles väga lähedal. Kuna rada bussi pealt tulles ainult tõusis, oli noorte motivatsioon kohe madal. Õnneks tekitas avanev pilt siiski vau-efekti ja pärast oli rada jällegi ainult allamäge. Kuna me tulime teiselt poolt, siis liikusime vastupäeva. Ühtegi kindlat rada me ei teinud, kuigi seal on maha märgitud punane, kollane, roheline ja sinine (läbitav lapsekäruga) rada. Päris kõikidele vaateplatvormidele ei jõudnud, sest käimist on seal tegelikult päris palju ja üles-alla ronimine väsitas teismelised üsna ära, nii et pidime ennast õigele kord tunnis käivale bussile rihtima. Mõned nende pulkade vahelt läbipressimised on nii kitsad, et ma ei kujuta ette kuidas suuremad inimesed sellega hakkama saavad või kuidas seal kõrghooajal on, kui liigutaksegi mõlemat pidi. Hetkel (24.10.2023) oli väga rahulik, kohtasime ainult mõnda seltskonda. Ja piletikassaga ei kohtunudki, sest parkla pole loomulikult seal pulkade vahel ja lisasamme ei tahtnud keegi teha.

Lõpetuseks

Välja sõitsime peale hommikusööki ja umbes poolekolmese bussiga tulime tagasi. Kui Prahas on alla 15-aastastele ühistransport tasuta, siis linnast väljas tuleb neilegi pilet osta. Täiskasvanu üks ots selle päeva kursiga 4.55€, alla 15-aastastele poole hinnaga. Buss oli põhimõtteliselt tühi. Loomulikult saab ära käia ka autoga.

Kas soovitame? Kindlasti! Tegemist on ikkagi Tšehhi ühe kõige populaarsema vaatamisväärsusega.

Share

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.