Keila-Joa park
Keila-Joa park on midagi palju enamat kui jalutuskäik lossi juurest koseni ja tagasi.
Pargis on muidugi ka 2,1-kilomeetrine RMK loodusrada, aga mina soovitan lisaks omal käel uudistama minna. Mis seal siis huvitavat on? Eespool korrastatud park koos ilusate vaadete, laiade teede ja paljude treppidega. Kaugemal kitsad ja järsud rajad ja metsikum ümbrus. Aga täpsemalt?
Rippsillad, lukud ja skulptuur
2013. aastal rekonstrueeriti pargi trepid ja rippsillad. Sellega seoses eemaldati ka sildade külge kinnitatud pulmalukud. 2015. aastal valmis Mati Karmini südamete skulptuur, mille külge nüüd ja edaspidi pulmalukke kinnitada saab. Osa skulptuurist on ka varem sildade küljes rippunud lukud, millele keegi järele ei tulnud.
Jõe saared
Vähemalt ühele (sellele kõige suuremale) saab ka ilusti kuiva jalaga peale. Selleks mine jõe idakaldale ja mööda rada mere poole. Päris päris saare lõpus läheb üle jõe jäme murdunud puu ja jõeharu on seal ise väga kitsas. Saarele saab madalama veetaseme korral mitmest kohast juba ka varem, kivilt kivile hüpeldes, aga sügisperioodil seda väga ei soovita, sest märjad kivid on libedad. Kuulu järgi pidi kevadel saarel palju rahvast liikuma, sest seal on karulauku.
Meremõisa mõisa varemed
Peahoone ja kõrvalhooned hävinud. Säilinud on ainult vana peahoone keldrid ja osa allkorrusest, mis ehitati paekivist. Jäi lõpuni ehitamata ja muudeti kunstlikeks varemeiks. Varemed on välja kaevatud ja konserveeritud aastal 2018.
Keila-Joa mõisa kalmistu
Keila-Joa looduspargis asuv matmispaik on piirdeta ala, millel 2 massiivsete paeplaatide ning graniittähistega hauaplatsigruppi. Perekonnakalmistu asukoha valis välja Alexander von Benckendorff, kes oli ka sinna esimesena maetu. Ükski hauatähis ei ole säilinud tervena ning plaatide kujundus on hävinud. Kalmistul on ka väike (5×7 m, kõrgus ca 7 m) kivist, krohvitud ja värvitud seinade, viilkatusega historitsistlik kabel.
Keila jõe muul ja Keila-Joa sadam
Sadam on eraomandis ja paigutatud valvuriputkaga aia taha. Igal pool sildid, et seal olla ei tohi, seega ei julge soovitada. Randa peaks viima siiski kitsas kõigile avatud maariba.
Kes tahab rohkem matkata, siis soovitan lisaks Laulasmaa-Keila-Joa-lohusalu matkarada.
Meie kondasime Keila-Joa pargis ja ka Meremõisas novembris geopeitust mängides. Jajah, seal on peidus päris palju punkte ja satub veel mõnesse huvitavasse kohta, millest ma pilte ei teinudki.