Sotsiaalmeedia trendid

Eile käisin Tallinna ettevõtlusinkubaatoris Veerenni tänaval kuulamas After Hours ehk pärast tunde sarja loengut sotsiaalmeedia trendidest. Nad kord kuus räägivad mingil turundusteemal. Siiani on loengud olnud tasuta, aga eile küsiti juba viiekas. Mul oli see küll alles kolmas loeng.

15. märtsil räägitakse muide internetiturundusest. Infol tuleb silma peal hoida, sest asi on väga populaarseks muutunud ja kohad täitvad kiiresti. Eilegi jäi palju rahvast ukse taha.
Samas minu koha oleks võinud saada keegi teine, aga kust ma siis teadsin. Ma ei tea, kas mul on mingi depressioon kallal või olen ma juba liiga targaks saanud, aga mõnda aga ei tunne ma mitte kusagil vau-efekti. Ka eile ei räägitud põhimõtteliselt mitte midagi sellist, mida ma varem ei teadnud. Või siiski. Teen kohe lühikokkuvõtte. Ehk on kellelegi abiks.

Kõigepealt rääkis reklaamiagentuuri Taevas sotsiaalmeedia juht Oliver Vesi tund aega Facebookist ja Instagramist, sest rohkem nii lühikese ajaga lihtsalt ei jõua. Teisel tunnil tõi praktilisi näiteid Telia Eesti AS sotsiaalmeedia juht Tõnn Kuuli.

Niisiis nagu me kõik teame, optimeerib Facebook seda, mida ta kellelegi näitab. Hetkel oleme jõudnud vist nii kaugele, et umbes 6% jälgijatest näeb lihtsalt niisama sinu postitust oma uudistevoos. Eks ta vaatab, mida sa oled viimati klikkinud ja kes on su sõbrad. Vahel pakub midagi suvaliselt ka, aga kui sa ei kliki, siis palju rohkem ei ürita. Ühesõnaga midagi ei ole teha, kui sa tahad olla nähtav, tuleb maksta raha.

Ja kui raha on makstud, saab sihtrühma valida. Niisama postitusel pidi ka saama sihtrühma valida, et välistada need, keda kindlasti ei huvita ja seega ka mitte Facebooki silmis sinu lehe tähtsust alla tõmmata. Mina sellist märki oma lehtedel igal juhul ei leidnud, aga hoian silma peal.
Postitama ei pea tihedalt, sest mitte keegi tegelikult su postitust ei oota. 1-2 korda nädalas on väga ok, isegi 1 kord kahe nädala jooksul on ok. Peaasi, et sisu on hea. Parim aeg postitamiseks on õhtu või nädalavahetus. Ja visuaalsus on väga oluline.

Facebookile meeldivad kõige rohkem videod, siis üllatuslikult ainult tekst, siis pilt, mille all on ka link ja kõige halvem on ainult pilt ja tekst. Link tee kindlasti lühikeseks. Samas Google Analytic siis selle lingi päritolu kinni ei võta.

Kui postitus ei tule nii hästi välja, et see võiks ise oma elu elama hakata, siis esita küsimus (Kas sa tuled? Kellega sa tuled? jne). Fakt on see, et postitust, mis saab 4 laiki, ei olnud mõtet üldse teha. Ja kindlasti suhtle inimestega, vasta neile jne.
Arvesta veel sellega, et üle 70% vaadatakse telefonist ja tegelikult igasugu Facebookist välja viivad lingid ei ole head. Igasugune call-to-action peaks toimuma hea turvalise FB sees.
Eesti turul #-tag ei tööta.

Instagram
Seal on kõige olulisem emotsioon. Löövad ilupildid, inspiratsioon ja huumor (naljavideod on uus kuum trend). Jällegi on väga oluline visuaalsus. Kasuta fototöötlust.
Ole jälgijate leidmisel pro-aktiivne – laigi, kommenteeri, küsi, kutsu tagima. Leia sarnaseid brände, saa nendega sõbraks. Vaata, kuidas nemad teevad.

Uus info oli see, et instas saab nüüd ühe konto alla lisada 5 erinevat kontot. Olin just päeval teinud eraldi konto käsitöö jaoks, sest jälgijaid hakkas üsna usinalt kaduma. Proovisin õhtul selle ka järele ja väga mugav on kontot vahetada. Tee või omale kõik need 5 ära. Nüüd aga saangi uue kontoga oma sotsiaalmeedia võimekust katsetada. Eile kogusin 18 jälgijat ja üks kindapilt on praeguseks kogunud 38 laiki. Pole uue konto kohta üldse paha.

Ja veel, eestlastest on Insta kasutaja 13-16 aastat vana. Twitteri kasutaja 10-14 ja edasi 30+.

Ja absoluutselt mõlemal rindel tee KOOSTÖÖD. Lase oma asju mõnel suure jälgijaskonnaga inimesel jagada. Igasugu blogijad pidid selle peale eriti maiad olema. Mõnel juhul tuleb muidugi pappi ka maksta.

Kust saab veel infot?
Guugelda sotsiaalmeedia trende
Insta jaoks Crowdfire app – saab postitusi ajastada.
Sotsiaalmeedia analüüsikeskkond  Socialbakers Vaatan, et 14-päevane demo tasuta, edasi tõenäoliselt mingi raha eest.
Lihtsalt toreda mehe Jon Loomer leht. On ka FBs.
Digiuudised: Digiday.com

Järeldus peale 2 tundi: peab hakkama teenust pakkuma. Ühes väikefirmas pidi sotsiaalmeedia tegelasele poole koha jagu tööd olema. Mul pole haigekassa kaarti ka vaja, nii et lepingulisena sobiks hästi. Kohest müügiedu ei garanteeri, aga õiged lükked õigel ajal õiges kohas võin ära teha küll. Igal juhul on see asi, mis mind huvitab. Kohtumiseni!

Inkubaator

Share

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.