Nädalalõpp Vilniuses – mida siis vaadata?

Peale hommikusööki hakkasin siis kõike eilset päevavalguses vaatama. Ees ootas 12 tundi Vilniuses.

Laupäeva õhtu kohta saab lugeda siit.

Turuhoone Halle Market (Pylimo g) 

Väidetavalt vanim ja suurim turg Vilniuses. Kohe tänava ääres, kus ma elasin, seega käisin vaatasin üle. Midagi erilist silma ei hakanud. Oleks ehk suitsuvorsti kaasa ostnud, aga selle hind ei tundunud kuigi soodne, seega jäi ära.

Halle Market Vilnius
Vilniuse vana turuhoone.

Halle Market VilniusFreedom (2015)

Vilniuse tänavakunsti festivali jaoks tehtud teos. Asub otse turuhoone vastas üle tänava. Kunstniku nimi on Millo.

Freedom
Millo teos Freedom (2015)

Linnavärav

Kui olen sealt päevavalges sisse saanud, võttis vastu summ härdalt kuulavaid või suisa nutvaid inimesi. Pühapäev ikkagi ja mingi teenistus. Asi vist selles, et seal kõrval on kohe Püha Theresa kirik. Pühapäev ongi hea päev kirikutega tutvumiseks. Kõik lahti ja igal pool toimub midagi. Siiski peale nelja kuhugi sisse ei piilunud ja siin toon välja vast üldse ainult 2 enim emotsiooni tekitanut. Kirikuid on Vilniuses palju, väidetavalt üle 40. Turistidele jagataval linnakaardil on neid välja toodud 25.

Vilniuse linnavärav

St Theresa church
Pilguheit Püha Treresa kirikusse.

Raekoda

Selle, et sinna lastakse pühapäeval ka täiesti tasuta sisse, olin välja uurindu hotellis. Mõeldud tehtud. Vaatamiseks oli siis mõeldud kaks korrust Leedu kunsti. Hoone ise nägi välja natuke räämas ja väsinud. Piltidelt see õnneks välja ei tule 😀

Vilniuse Raekojaplats.

Vilniuse Ülikool

Asub loomulikult Ülikooli tänaval. Leedu vanima ja suurima ülikool, mis on ühtlasi üks vanemaid kõrgkoole kogu Ida- ja Põhja-Euroopas. Mina tõenäoliselt õiget ust üles ei leidnud, sest midagi erilist seal vaadata ei olnud ja uks oli ka loomulikult kinni.

Vilniuse Ülikool.

Presidendipalee

Aga kohe ülikooli vastas asub Presidendipalee. Sisse sai kaeda ainult värava vahelt.

Vilnius Presidental Palace Vilnius Presidental Palace

Literaatide tänav

Vot sellest oleks peaaegu mööda läinud, sest ma arvasin, et see on see.

Aga õigesse kohta sattusin alles siis, kui otsisin Püha Anne kirikut. Literaatide tänava müürilt ja majaseintelt leiab 223 kunstipärast pühendust Leedu kirjanikele ja Leeduga seotud kirjameestele. Mõned on pisikesed, teised suuremad.

Bernandine kirik

Sees ei käinud, aga ees tegin pildi. Sinna samasse kanti jääb ka meievaigumuuseum,  mis peaks tasuta olema, aga mina trampisin sellest kogemata lihtsalt mööda.

Bernandine church
Bernandine kirik

Püha Anne kirik

Välimuselt minu meelest kõige uhkem Vilniuse kirik, aga maitsed on muidugi erinevad. Võimalik, et mulle lihtsalt meeldib gooti stiil.

St Anne church

Neil on isegi koduleht, kust leib näiteks lahtiolekuajad. http://www.onosbaznycia.lt/index.php/212-kontaktai-en

Pistsin ka nina sisse. Seest oli tagasihoidlikum.

St Annes church St Annes church St Annes church

Bernardine aed Vilnia jõe käärus

Laste mänguväljakuga, karusselliga, mitme tiigiga, paljude pinkidega. Tõenäoliselt ilusal ajal väga ülerahvastatud ja väga ilus. Praegu oli haljastus juba talvekorda seatud.

Bernardine Garden vilnius Bernardine Garden vilnius Bernardine Garden vilnius Bernardine Garden vilnius

Edasi läksin üle Vilnia jõe, ronisin mööda treppi üles ja sattusin täitsa kenasse parkmetsa, aga silm ei märganud ühtegi tänavavalgustuse lampi ehk siis pimedal ajal ei tahaks sinna sattuda. Ronisin mäkke, sest tahtsin leida Kolme risti mäge. Leidsin.

Trepp mäkke.
Trepp alla.

 

Kolme risti mägi

Praegusel kujul valmis 1989. Legendi järgi midagi seal põletati ja kedagi seal tapeti ja puust riste on sinna ammusest ajast viidud ja paika pühaks peetud, kuni otsustati midagi püsivamat ehitada. Esimene kivimonument hävines sõjas.

Platvormilt on ilus vaade linnale ja monument on pimeduses ilusti valgustatud. Mina sinna õhtul siiski tagasi minna ei julgenud, no see pime trepp jne.

Gediminase kindlus

Paistab kolme risti mäelt hästi. Mina jätsin seekord vahele, sest plaan on lastega tagasi minna ja mitu korda kusagil raha eest käia ei tundunud ahvatlev. Aga sealt tornist on ka kindlasti linnale sama ilus vaade.

Katedraali väljak ja Kellatorn

Linna süda. Ilus nagu lubatud. Kõikides Vilniust tutvustavates materjalides aukohal, seega kõik on tegelikult enne näinud.

Pühapäeval tähistas ka Leedu isadepäeva. Kohale oli aetud bänd (või mitu), igasugu tehnikat ja palju rahvast, seega seal palju aega ei veetnud.

Peetri ja Pauli kirik

Kuna lubati võimast Barokk-stiilis elamust, sisi tuli mööda Nerise jõe kallast sammud vanalinnast välja seada. See kirik on isegi üle 2 kilomeetri keskusest eemal. Väljast tavaline, seest võttis ahhetama küll. väidetavalt üle 2000 motiivi, erinevate autorite nikerdatud. Valge, avar, ilus. Tasub minna.

Kuna pildid tegin telefoniga ja lainurka sel pole, tasub pilte pigem internetist lisaks vaadata.

 

Vilniuse Tehnopark

Kuna ma olin ühtmoodi kaugel nii vanalinnast, kui ka juba eile külastatud Panorama keskusest, siis otsustasin minna sööma ja poodlema. Kuna mul oli veel oma pool päeva ees, siis otsustasin minna jala ja muuhulgas ka eemalt paistvad klaasehitised üle vaadata.

Selgus, et seal suurt midagi muud ei olegi. Huvitaval kombel oli keegi sinna keskele ühe 16-kordse nõukaaegse maja alles jätnud.

Skulptuur Balti ketile (The Road of Freedom)

Aga kui ma jala poleks tulnud, siis sellist asja poleks ma näinud ka. Kusagilt infoallikatest see välja ei tulnud. Igal juhul võimas asi. Eriti ilus oleks päikesega või parema ilmaga. Autor: Tadas Gutauskas, tehtud umbes 2010 Balti keti 20. aastapäeva meeles pidades. Asub Tehnopargi ja Panorama vahel Konstitucijos tänava ääres.

Vilnil ehk vilniuse Illusioonide muuseum

Aga see on pikk lugu ja sellest juba järgmisel korral.

Õhtusöögi sõin Taluttis Valik võttis silme eest kirjuks. Valisin pitsa ja see oli suur ning jalapenodega polnud küll keegi kokku hoidnud. Igati kiidan ja soovitan ning külastan ka edaspidi. Saab ka võileibu, salateid, burkse ja pastasid. Nimekiri on oi kui pikk ja valik keeruline.

Modernse kunsti muuseum MO

Teel bussijaama tegin seal taga paar pilti moodsast kunstist. Rohkem kokkupuudet ei olnud, aga asub siis bussijaama lähedal Pylimo g. 17. Niikuinii oli see sel päeval juba kinni ka.
reede 10–22
laupäev 10–20
pühapäev 10–20
esmaspäev 10–20
teisipäev Suletud
kolmapäev 10–20
neljapäev 10–20

 

Vot just täpselt nii palju jõuab teha 12 tunniga Vilniuses.
Kõik pildid on tehtud telefoniga.

Share

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.