Mida teha Hiiumaal – 25 ideed
Tükk aega juba mõtlen, kas teha see postitus ja avaldada on lemmikkohad Hiiumaal või jätta midagi enda teada ka. Siis aga otsustasin jagada natuke ja natuke jätta ka enda avastada. Mina soovitan Hiiumaale tulla üldse jalgrattaga, sest autoga kahe päevaga läbi saare kihutades ei saa niikuinii õiget pilti. Kõik siin näidatud kohad on mul omal läbi käidud ja kõik pildid/videod oma tehtud. Toidukohti ja majutuskohti ei soovita, sest neid ma ise Hiiumaal olles ei vaja.
Alustame siis sadamast ja liigume vastupäeva.
- Põlise leppekivid
Asub Pühalepa külas. Hiiumaa Stonehenge. Kunagi oli siin matmispaik ja hiis.
2. Kallaste pank
Hiiumaa suurim pank – umbes 400 meetriti pikk ja 10 meetrit kõrge.
3. Kukka kivi
Ühtedel andmetel suuruselt Eesti kümnes kivi, teisel suisa viies. Igal juhul väga suur kivi. Ainult pikali kukkunud, seega väga kõrge ei ole. Kivi pikkus on 16,4 m, laius 11,0 m, kõrgus 3,7 m ja ümbermõõt 42 meetrit.
4. Helmerseni kivikülv
Rändrahnude kogum Kärdla lähedal. Lastele meeldib seal väga ronida.
Kivikülv sai nime baltisaksa geoloogi Gregor von Helmerseni järgi, kes 1882 tõestas, et rändrahnud kajastavad Eesti geoloogilist minevikku, ja Kärdla juures asuvat kivikülvi pidas ta kõige huvitavamaks Baltimaades. Helmersen tõstatas ka rändrahnude kaitse probleemi.
Kunagi on kivikülv moodustanud üheainsa ülisuure rahnu, mis on ajapikku lagunenud. Hoolega vaadates on märgatav hiidrahnu ajalooline terviklikkus. (wikipedia)
5. Kärdla
Meil on uus keskväljak, toredad söögikohad, arteesia kaevud, puust torniga kirik ja imeilus sadam.
6. Hiiumaa tuletornid
Hiiessaare, Tahkuna, Kõpu, Ristna, Emmaste ülemine ja alumine Orjaku ülemine ja alumine. Üles saab ainult Tahkunasse, Kõppu ja Ristnasse, teisi tuleb väljast imetleda. Kõpu vanim, Tahkuna kõrgeim jne. Allpool väike pildigalerii.
7. Ristimägi
Koht Kärdla – Kõrgessaare maantee ääres. On saanud kombeks püstitada Ristimäele riste, ent mitmesugustele oletustele vaatamata on nende tähendus ja tava päritolu kindlalt teadmata. Legende on kaks ja neid saab lugeda näiteks parklas olevalt infotahvlilt.
8. Kaibaldi liivik
Eesti suurim kõrbeala. Asub keset Hiiumaad ja ligi pääseb ainult mööda kruusateid.
Mina olen sellest kirjutanud nii: Kaibaldi liivik
9. Malvaste kabel
See puidust õlgkatusega kabel on lihtsalt minu isiklik lemmik.
10. Mihkli talumuuseum
Armas Hiiumaa talu Malvaste metsas. Suure Soera talumuuseumi väike vend, aga mulle isiklikult meeldib rohkem.
11. Eiffeli torn
Eiffeli torni puidust koopia asub Reigi külas. Torn on päris tornist, mis asub Pariisis, 10 korda väiksem ehk siis 31,4 meetrit kõrge. Teemapargis on ka palju muid puidust kuulsusi.
Sellest olen varem kirjutanud: https://pillevaljataga.com/blogi/eiffeli-torn-hiiumaal/
12. Luidja rand
Madal, kergesti ligipääsetav ja väga populaarne rand Hiiumaal. Lastele on 2 mänguväljakut ja 2021 on randa ehitatud uus taristu (laudteed, riietumise kabiinid).
13. Neljateeristi õpperada
Raja alguse leiab kätte, kui enne Kõpu küla leida RMK Kalurikoja metsaonni ja Mägipe telkimisala viit ja selle suunas paremale pöörata. 2,5 kilomeetrit kruusateed ja ühel hetkel jääb teest vasakule parklamoodi tähistamata asi, see ongi õige koht auto parkimiseks. Natuke veel mäest alla ja ongi nelja tee rist ja matkaraja algus. Silt lubab, et rada on 3,3 kilomeetrit.
Pikemalt saab meie kogemusest lugeda siit: https://pillevaljataga.com/matkad/neljateeristi-opperada/
14. Kaleste rand
Minu nii nii lemmik, et seda ei tohiks siin reklaamidagi. Liivane rand, liivane põhi, RMK taristu – kõik on olemas.
15. Kaleste õpperada
Sealsamas on võimalus ka jalutada mängides nutimängu. Meie kogemuse kohta saab lugeda siit: Nutimäng Kaleste rannal ja metsas
16. Korbi mäed
Liivaluited Kõpu poolsaarel, mille suurim kõrgus on 44 meetrit. Viita sinna ei näita, seega tuleb leida keegi, kes teab ja juhatab.
17. Kõpu Suurkivi
Suuruselt Hiiumaa teine kivi, aga kõrguselt Hiiumaa kõrgeim (ümbermõõt 28,4 m ja kõrgus 5,3 m). Üles saab ronida redeli abil.
18. Põrgukivi
Asub Ojakülas legendi kohaselt põrgu värava ees.
Põrgukivi mõõtmed on 9 x 4 x 3,5 meetrit; ümbermõõt 26 meetrit. Kivi otsa saab ronida.
19. Vanajõe org
Vanade luidete vahel kuni 10 meetri sügavune uhtorg, mille põhjas lookleb kitsas jõeke. Siin on ka kilomeetrine matkarada.
20. Leemeti matkarada
Hiiumaa pikim matkarada (3+2 km). Tõusud-langused, ilus männimets, mustikad. Läbitav ka lapsevankriga.
21. Leluselja puuskulptuurid
22. Sõru sadam
Hiiumaa lõunapoolseim punkt ja sadam, kust saab Saaremaale. Sadamas on pood, suvekohvik, tualettruumid, meremuuseum, telkimisväljak, samas on ka liivarand.
23. Orjaku matkarajad
Peale Sääre tirbi on Kassaris veel kolm lühikest matkarada. Meie retkest olen kirjutanud täpsemalt siin: Kassari
24. Sääretirp
Sääretirp on koht, kus tuleb Hiiumaal käies kindlasti ära käia. Umbes 2 kilomeetri pikkune järjest ahanev kitsas maanina. Seal kasvab rohkelt kadakaid, kibuvitsu ja magesõstraid. Ka luiged ja kajakad on täiesti harilikud elanikud. Pinnas on üldiselt kivine. Rahvast palju, sest ikkagi kirjanduse andmetel Hiiumaa kauneim paik, aga vaated on tõesti ilusad
25. Suuremõisa loss
Suuremõisa härrastemaja ehitati aastail 1755-1760 krahvinna Ebba-Margareta Stenbocki ajal.
Lossi ümber mühab iidne park, mis on rajatud inglise stiilis üle kahesaja aasta tagasi. Peamiselt kasvavad pargis kastanid, vahtrad, kuused ja lehised. Park ulatub Salinõmme teeni ja piki Suuremõisa jõge peaaegu laheni. Jõe kaldale ulatuvas pargi osas kasvab rida haruldasi puuliike. Lossi lähimasse ümbrusesse on kaevatud kuus tiiki, kus kasvatati kalu. Tiigid saavad oma vee allikatest, äravool on suuremõisa jõkke. Tiikidest saadud pinnas kuhjati ja sellele ehitati suvemajake.
Kogu täieneb, aga suvi käes, külalised Hiiumaal, seega tahtsin üles panna.
Kohtumiseni mõnes ilusas paigas!