Kodused katsed – valgete lillede värvimine

Täitsa ausalt pole meil lillede värvimine varem päevakorras olnud.  Ühel päeval lasteaiast rattaga kodu poole vurades küsis Noorem õde, et mida me õhtul teeme? Ta ikka küsib, aga sel päeval polnud mul vastust varuks. Viskasin siis selle peasopist kähku leitud mõtte õhku – värvime lumikellukesi!

Kodus panin kõik kolm ratast kuuri ja kui ukse taha jõudsin, oli Noorem õde juba lumikellukese põõsas lageraiet teinud. Mul pole kellukesi palju, sest siin Nõmme liivas nad millegipärast lihtsalt ei kasva. Toon neid igal kevadel maalt potiga juurde, algul õitsevadki potis, aga pärast panen mulda. Järgmisel kevadel tärkab mõni õis ja edaspidi ei sedagi. Juba aastaid on nii. Tegelikult sibullilled ei armasta kuiva ja suvel pole siin kedagi liiva kastmas ka.

Olin jõudnud selgitada, et teeme värvivett nagu koduse füüsika katses. Jäin jällegi kuhugi kohmitsema ja kui tuppa jõudisn, olid klaasid juba laual, toiduvärv leitud, vesi klaasidesse valatud ja värvivee segamine käis täie hooga. Oleme jõudnud nii kaugele, et anna ainult idee ja see organiseeritakse sekundiga ära. See vist on hea.

kelluke1 kelluke2

Kuna töötasin kunagi ööklubides ja kokteilindus huvitas, siis shotiklaase on kodus terve hunnik. Seekord sai kumbki 4 tükki. Ütlesin küll, et kollast ja oranži ei tasu segada, aga kes see mind kuulab.

Värvumist oli märgata juba samal õhtul, aga lõplikud pildid tegin ööpäev hiljem. Kellukesed hakkasid siis juba ära närbuma, aga tuleb loota, et nad olid lihtsalt juba vanad, muidu on toiduvärv vähemalt lillede jaoks liiga mürgine.

kelluke3 kelluke4

Kellukesed on nüüd tõenäoliselt igal pool juba ära õitsenud, aga katseks võib kasutada ükskõik milliseid valgeid lilli. Näiteks tulbid on kohe-kohe tulemas. Lihtsalt värvitud vesi liigub mööda taimevart üles ja värvib õie.  Eks ta värvib samamoodi ka lehed ja varre, aga see ei paista nii hästi välja. Aga kuhu see vesi kõik taimes mahub? Tuleb välja, et ei mahugi, hoopis aurustub teisest otsast ja see ongi tegelikult taimes vedelikku liigutav jõud.

Valgeid tulpe mul pole, aga sügise poole on kindlasti aster, gladiool või floks saadaval. Siis proovime kindlasti uuesti. Ja praegu turgatas üldse nartsiss pähe. Milliseid valgeid lilli teie prooviksite värvida?

kelluke5a

kelluke

kelluke7a kelluke6a

Share

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.