Kodused katsed – kapillaarsus ja ühendatud anumad

füüsika7Meile meeldivad kodused katsed, seepärast tegime ühel jõulueelsel talveõhtul natuke füüsikat. Eellooks nii palju, et lapsed tulid lasteaiast küsimusega, miks neid Minilaborisse ei ole pandud? Neil lasteaias ühe tubli ema juhendamisel on selline huviring.  Õnneks saab vahvaid asju ka kodus teha.

 

Mida selleks  koduseks katseks vaja on?
  • 3 nõud,
  • 2 erinevat toiduvärvi,
  • vett ja
  • midagi, mis juhib vett (paber, lõng, pael vms).

Pehme paber juhib vett muidugi kõige paremini ja nii saab tulemust ka kiiremini näha. Kel on siis aega oodata. Mina lõikasin  ühele kaks juppi puuvillast paela, mida kasutan suurte mullide mullitajate jaoks ja mis peaks piisavalt hästi märguma, teisele rullisin kaks riba pabertaskurätikut kokku. Nii saab ka erinevate materjalide veejuhtivust jälgida.

füüsika3 füüsika4

Võtsin kummalegi lapsele kolm pisikest klaasikest ja lasin neil toiduvärvivee valmis segada. Nii sai kumbki oma klaasidesse kaks erinevat värvi vett. Minul on kodus kolme põhivärvi pastavärvid, mida saab lisaks Suhkrukunstile nüüd osta ka toidupoodidest. Kuigi hind on suhteliselt krõbe, jätkub potsikuks aastateks. Mina ei ole neid veel kolme aastaga tühjaks kasutada suutnud.

füüsika5

füüsika8

Ja nüüd tuleb mängu füüsika. See on kapillaarsus, mis kannab vedelikku ilm lisajõuta poorse materjali poorides edasi.

Kapillaarsus on harilikult tahke ja vedela faasi kokkupuute piirkonnas ilmnevad pindpinevusnähtused; kitsamas mõttes märgumisega kaasnevad imendumisnähtused kapillaarides ja poorides. See oli nüüd Wikipedia lause.

Teine asi on ühendatud anumate seadus, mis tähendab, et paigaloleva ühtlase koostisega vedeliku vaba pind on suvalise kujuga ühendatud anumates samal kõrgusel. Ehk siis värviline vesi täidab ka kolmanda, praegu tühja, klaasi ja ….. muudab värvi. Ka see on kindlasti mingi füüsika, aga seda ei oska ma seletada.

Nagu eelpool öeldud, siis pabertaskurätik juhtis vett kõvasti kiiremini, kui puuvillanöör, aga samal õhtul olid mõlemad tulemused käes. Hoidsin seda vett veel tükk aga, et edasi värvilisi soolakristalle kasvatada, aga seekord jäi see siiski ainult plaaniks. Kunagi kindlasti.

Teised kodused katsed leiab lehelt Teeme koos lastega.

füüsika6 füüsika2 füüsika1

Share

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.