Katse – kuidas kasvatada soolakristalle
See katse on tehtud juba aasta tagasi ja oodanud töölaual kannatlikult oma aega. Aga kohe peale seda, kui olime lumikellukesi värvinud, otsustasime juba valmis olevat värvivett mitte ära visata, vaid ka proovida muuks kasutada. Valituks osutus idee uurida, kuidas kasvatada soolakristalle ja kui on värviline vesi, kas siis tuleb värviline sool ka. Algatuseks valasime heledad ja tumedad värvid kahte klaasi kokku. Ega see väga hästi ei õnnestunud.
Siis segasime saadud vette soola. Tuleb teha küllastunud soolalahus ja lahus on küllastunud siis, kui segades soole enam ei lahustu, vaid jääb tahkena nõu põhja ehk definitsiooni järgi: Küllastunud lahus on antud tingimustes maksimaalse kontsentratsiooniga lahus, milles rohkem pole võimalik ainet lahustada.
Lahusesse panime erinevad materjalid: papp, villane lõng, puupulgad, karvane traat ja jäime ootama, mis saab. Ideaalsel juhul peaks soolakristallid olema kasvanud nädalaga. Meil ei juhtunud nädalaga veel midagi. Isegi kahega ei juhtunud. Siis läksime ära Hiiumaale. Tagasi tulles ootas selline pilt ehk midagi oli kasvanud. Tegelikult oli isegi seina peale kasvanud.
Vahepeal oli lihtsalt kätte jõudnud kevadine soojalaine ja siit selguski meie kristallikatse algne ebaõnnestumise põhjus. Nimelt vajab kristall kasvamiseks sooja. Ideaalne on kristallinõu asetada näiteks radika peale. Meil aga on toas keskmiselt sooja 18 kraadi ja seda on vähe.
Niisiis katse aeg 1 kuu ja selgus, et kõige paremini kasvatab kristalle ikka sile klaas ning kõige kehvema tulemuse andis lõng. Värvilist soola me nii ei saanud. Küll aga värvus kõik katsematerjal. Aga ega me loobunud ei ole ehk kindlasti uurin välja, kuidas kasvatada soolakristalle värviliselt ja kuna soojad ilmad on juba lähedal, siis loodaks tulemuse ka juba nädalaga kätte saada. Olge lainel!
Rokem katseid leiab lehelt: KODUSED KATSED. Kuna lapsi need väga huvitavad, tuleb katseid kindlasti veel. Ainuke häda on see, et pea kõike lahedat, mida Pinterestist leiab, meilt osta ei saa. Tuleb kas tellida või välja selgitada, kas millegi käepärasega asendada saab.