Helsingi muuseumid
Mulle lapsena üldse muuseumid ei meeldinud, vanusega on minust endast saanud muuseumihuviline ja vahel tuleb lastel ka selles projektis osaleda. Praeguseks olen üle vaadanud seitse Helsingi muuseumi.
Alla 18-aastastele lastele on muuseumid koos vanemaga minnes tavaliselt tasuta. Tõeliselt tore on aga ära kasutada tasuta muuseumipäevi, mis on küll muuseumiti erinev, aga kõige rohkem muuseume on tasuta iga kuu esimesel reedel.
Mõned muuseumid on esmaspäeviti suletud, teised pühapäeviti, nii et see tasub enne minekut kodulehtedelt üle vaadata. Suvised ja talvised lahtiolekuajad on ka erinevad. Enamikus kohtades on näljastele külastajatele olemas ka kohvik/söögikoht.
Kui läheb suuremaks muuseumides käimiseks, siis tasub mõelda Soome muuseumikaardi peale, kehtib aasta, maksab aastal 2023 76 eurot ja võimaldab sisse pääseda 350 muuseumisse üle terve Soome. https://museot.fi/en.php?k=15300
Kuhu minna koos lastega?
Lastega üle 1-2 muuseumi korraga ette võtta ei soovita.
Lastele võiks meeldida:
Helsingi loodusloo muuseum
Soome rahvusmuuseum
Tehnikamuuseum
Kiasma – moodsa kunsti keskus
Lähestikku asuvad:
Ajalehe muuseum
Disainimuuseum
Soome Arhitektuurimuuseum
ja
Soome rahvusmuuseum
Helsingi loodusloo muuseum
Kiasma
Tehnikamuuseum asub eemal, väga looduskaunis kohas Vantaas. Seal saab erinevalt kesklinna muuseumitest ka suvel ujumas käia ja pikniku pidada.
Nüüd nendest seitsmest muuseumist ka lähemalt
Meie pere lemmik on Helsingi loodusloo muuseum. Muuseumis saab tutvuda nii Soome kui ka kogu maailma mitmepalgelise loodusega. Saab uurida mammutit ja kaelkirjakut.
Asub Helsingi pearaudteejaama lähedal.
Tasuta saavad alla 7-aastased lapsed
Olemas perepilet.
Tasuta sissepääs üle kuu esimene reede. Aastal 2023 veel: 14. aprill, 2. juuni, 4. august, 6. oktoober ja 1. detsember.
Esmaspäeviti suletud
Olen sellest pikemalt kirjutanud siin: Helsingi loodusmuuseum Luomus
Soome rahvusmuuseum annab ülevaate maa ajaloost alates keskajast kuni 19 sajandi keskpaigani, seega näituste vanimad ekspositsioonid on üle 1000 aasta vanad. Muuseumihoone ise on vana ja sopiline, väljapanekute saalid ei ole suured, aga need asuvad kolmel korrusel.
Kokku on kogutud hämmastav hulk vana kraami. Väljapanek kaasaegne ja interaktiivne.
Tasuta sissepääs igal reedel kell 16-18.
Rahvusvahelisel muuseumipäeval 18. mail ja Helsingi päeval 12. juunil.
Täiskasvanu pilet nädala sees 16 eurot ja nädalavahetusel ning riiklikel pühadel 18 eurot.
Pühapäeviti suletud.
Meie sattusime tasuta päeval ja rahvast oli väga palju, lisaks ei lastud siis ka kõikidele korrustele.
Aga moodne kunst on moodne kunst – fantaasiarohke ja värviline. Kuna väljapanekud vahetuvad päris kiiresti, tasub ikka aeg-ajalt üle piilumas käia.
Tasuta iga kuu esimene reede.
Muidu täiskasvanu 20 eurot ja lapsed tasuta.
Esmaspäeviti suletud.
Soomel riiklikku tehnikamuuseumi ei ole. Olemasolev on erakätes ja asub kesklinnast natuke eemal – Vantaa jõe ääres, aga Helsingis. Sinna saab kesklinnast bussiga ja näiteks trammiga nr 6.
Muuseum asub kahel korrusel, kõike on natuke ja kõike ei ole, näppimist on palju. Sobib rohkem väiksematele lastele, teismeliste jaoks oli juba igav.
Perepilet 30€
Neljapäeviti on „Maksa palju tahad” päev.
Esmaspäeviti, teisipäeviti ja pühade ajal suletud.
Minu isiklik lemmik muuseum Helinkis. Ainuke muuseum, kus videod on ka eestikeelsete subtiitritega. Allkorrusel korralik trükimasinate kogu. Palju Soome ajaloolisi pressifotosid. Ilus, uus, kaasaegne.
Avatud iga päev ja täiesti tasuta.
Minu lootused olid suured, aga tegelikult seal suurt midagi vaadata ei olnud. Arvan, et lastele ka pigem igav.
Kõike saab kodust lahkumata ka 3D ette vaadata: https://www.designmuseum.fi/en/events/3d-tour-of-the-travel-as-a-tool-exhibition/
Iga kuu viimane teisipäev tasuta, siis on tasuta ka kõik töötoad ja giidiga tuurid.
1. juunist 31. augustini avatud iga päev, muul ajal esmaspäeviti suletud.
Soome Arhitektuurimuuseum
See muuseum ei olnud minul üldse plaanis ja info selle olemasolust sain alles Disainimuuseumis, nimelt on see kohe kõrvalmaja ja saab osa pileti, millega saab mõlemasse muuseumisse. Kuna mina olin Disainimuuseumis tasuta, siis pidin siin 10€ eest pileti ostma.
Muuseumihoone ise on meeletult ilus juugendstiilis maja, väljapanek kahel korrusel. Esimesel tutvustati Soome naisarhitekti, Wivi Lönn´i, kes muuhulgas on projekteerinud meie Estonia Teatri. Ta enda kodumaja on imeilus ja veel sain teada, et Helsingis on ka lasteaiamuuseum majas, mille on loonud seesama naine.
Teisel korrusel oli alates 1900 kümnendite kaupa välja toodud olukord maailmas, mis toimus Soome arhitektuuris ja mis oli moes sisekujunduses. Kõik ainult piltidega ja tekstiga. Videoid selles muuseumis ei olnud.
Arhitektuurihuvilistele tore, lastele kindlasti igav.
Alla 18-aastastele tasuta.
Teistele iga kuu esimene reede tasuta.
Esmaspäeviti suletud
Loomulikult on Helsingis muuseume palju rohkem ja väljapanekud on pidevas muutumises. Minul on järgmiseks korraks varuks näiteks Amos Rex ja HAM. Millal see juhtub, ei tea. Lastega on järgmisel korral plaanis hoopis lõbustuspark 😀
Millised on sinu lemmikmuuseumid Helsingis?