Kuhu minna lastega Tallinnas – Astangu

AstanguKas sa Astangul jalutamas juba oled käinud? Õnneks pole Tallinn päris valmis ja loodust leiab näiteks Astangult, sest piirkond on olnud pool sajandit okastraadiga piiratud. Praegu on uute elamute ehitus juba alanud, aga avastamist veel jagub. Sobib minna ka koos lastega.

Killuke ajalugu

Lisaks loodusele on seal ehitismälestisena arvele võetud niinimetatud Astangu laskemoonalaod. Tegelikul on seal nii kaks U-kujulist Peeter Suure-aegset tunnelit (ehitatud eelmise sajandi algul ehk umbes 100 aastat tagasi ehk siis samal ajal, kui Paljassaare saartest sai Paljassaare poolsaar), kui ka 1940. aastal rajatud Mereväe laskemoonaladu number 685.

Osadesse käikudesse saab sisse minna, mõned aga on juba sisse kukkunud. Ühesõnaga huvitav, aga varisemisohtlik piirkond. Ja tegelikult väga prügi ja jäätmeid täis loobitud.
Kes rohkem ajaloost tahab lugeda, siis väga hea artikkel ilmus Eesti Looduses.

Sealt tuleb ka välja, et mõned kohad Astangul on mul veel teadlikult avastamata, kuigi orienteerumispäevakute raames olen kindlasti nii karstialal, kui kivide juures käinud ja ehk leiaks tammedki üles. Põnev igal juhul ja tasub tagasi minna.

Astangu
Soone oja kihutab astangust alla.

 

 

Lastega Astangut avastamas

Niisiis ajasime ühel päeval jälle lastele õueriided selga ja sõitsime Kadaka autoturu taha tuttuute majade juurde ja tegime tiiru Astangul. Mäletasin ka põnevat kanjonit peaaegu juba Paldiski mnt juures, aga hetkel oli alustatud selle täitmist ehitusjäätmetega ja ei jätnud enam mingit muljet. Käikudesse ka varisemisohu tõttu Issi minna ei lubanud. Siiski ronisime siin ja liikusime seal. Jää kandis ja Nõukaaegsete uusehitiste varemeid vaatamas ei käinud. Eesti looduse andmetel oli seal plaani peal isegi 90 hoonet + mitukümmend varet.

Lapse leidsid jääd ja said täiesti mudaseks, aga eks selline see mõnus õueretk ongi. Kokku saime umbes 3,5 kilomeetrit. Teisi uudistajaid liikus ka.

Kel mahti, minge vaatama ja millalgi võtan huvilised ka endaga kaasa.

Astangu
Ühes sissekukkunud tunnelis.

Share

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.