Aidu karjäär veelt vaadatuna

Üks matkaseltskond on käinud aegade algusest 1. mai paiku süstamatkal. Õnnestus minulgi mingi aeg sinna seltskonda ligi pääseda. Aga sel aastal kippus matk ära jääma – ühelt poolt kiired ajad ja teiselt poolt 1. mai keset nädalat.

Mulle võõrastel tartlastel aga oli plaan üle vaadata Aidu karjäär ning sinna oli kaasatud ka minu hea sõber ning kunagine võitluskaaslane Matkaliidust ning tema saatis mullegi FB kutse edasi. Panin EI ja elasin edasi kuni tuli kõne, et mis mõttes ei? No mul ju kõik nädalavahetused kinni. A see ei ole nädalavahetus. Ah?

Rääkis siis, et plaanib lapsedki kaasa võtta. Karjäär lihtne asi, ei ole ei kurve, kärestikke ega puid, võiks omadki võtta. Aga paate ju pole. Aga Ainil on. Nii helistatigi Ainile ja Ain võttis tuld. Nii oligi lõpuks meid 9 ja teisi 8 + siis 4 kaht seltskonda ühendavat lüli. Võiks suisa öelda, et kaaperdasime teiste ürituse 😀

Niisiis 23 km Aidu karjääris + natuke pimedamatka eelmisel õhtul. Ületõstmisi väidetavalt 4. Neist viimane oli küll päris vastik. Palju edasi-tagasi ei pidanud aerutama, sai isegi midagi ringilaadset teha. Käisime Sipelgamäel (tehismägi, tehtud Euroopa suurima ekskavaatori ESKU hooldustöödeks) ja ega seal suurt midagi teha-näha olnudki. Kaldad üsna kõrged ja järsud, väike pank ja natuke vee alla jäänud metsa. Aga selle Esku hiigelsuur kopp on kaevandusmuuseumis alles, kes tahab näha.

Vaade Aidu Sipelgamäelt.

Aidu karjäär on koht, kus kaevandati põlevkivi ligi 40 aastat. Kaevandamistööd lõpetati varude ammendumise tõttu 2012. aastal. Pärast karjääri sulgemist hakkasid sissesõiduteed ja kaevealad veega täituma. Nii tekkis keset kivikõrbe Eesti oma helesinine laguun. Aga miks vesi sinine tundub?  Kattekivimid (karbonaatsed kivimid ja lubjakivi) lahustuvad osaliselt vees ning hakkab moodustuma kips. Kipsikristallidelt peegelduv vesi põhjustabki kauni helesinise värvuse.

Kaevandusaladele on istutatud üle 4 miljoni puu ja Aidu karjäär on ühendatud Purtse jõega.

2018 käisime Pedjal ja sellest ei jõudnudki kirjutada, seega panen praegu rohkem pilte, kui võiks olla 😀

Share

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.