Pildivargused

Neljapäeval sattusin juhuslikult FBs nägema üht postitust, kus kellegi fotot võis AliExpressist väljaprindituna osta päris mitmes eri suuruses. Oli selle avastanud Google pildiotsingut kasutades.

Jah, kui Google lehel paremast nurgast Gmaili kõrvalt valida Pildid, siis saab pildi järgi otsida, et kusiganes see pilt pärit on ja kus seda veel kasutatakse. Otsustasin proovida. Ja kõige valusam on see, et kohe esimene pilt läks pihta ja põhja.

Palun! Nüüd kasutan ka ise võõrast pilti.

HõivaVõetud on täpselt Etsy pisipilt, isegi suureks pole viitsitud klõpsida. Ma ei teagi, kuidas seda asja ajada, sest müüa ei pruugi olla tootja ja tootja ei pruukinud ise teha tootesilti, aga kirja kirjutan kindlasti. Ma julgen arvata, et ka need teised pildid on sama päritolu. Peaks huvi pärast kah Googlest läbi laskma. Kuidas selliseid asju üldse ajada? Küsin juba kohe raha ka? Etsyst saab selle faili 5 euro eest.

fullflavourAga siit valus tarkusetera, et Etsy ei ole platvorm, kus pildifaile müüa või siis tuleb kõigile piltidele suur vesimärk peale lüüa. Päris suur töö uuesti teha, aga vaikselt alustan.

See pilt on üleval ka Fotolia.com ja 500px, aga sealsed pildid on pisikesed ja müügikeskkonna vesimärgiga.

fotolia

Näide Eestist ka. Eelmisel aastal näidati mulle Facebookis minu pildiga reklaami. Mida hekki? Keegi Metsamarjad koju kätte oli Marjamängu pildi pätsanud.

MarjadKirjutasin neile mitu korda. Palusin maha võtta või vähemalt viidata või hankida parema kvaliteediga originaal, aga mitte midagi ei juhtunud. Vastust ei tulnud ja pilt oli ka edasi. Samas praeguseks seda lehte enam olemas ei ole. On tuttuus leht Metsamarjad ja ka see päisepilt tekitab küsimusi, aga kuna pole minu oma, pole vist ka minu probleem.

Tookord mul jäigi vastus saamata, mida selliste vargustega teha. Mingi andmekaitseasutus ei vastanud ka mu meilile kunagi. Mujal maailmas võib autoriõiguste rikkumise eest suur probleem tulla. Meil mingit näidispoomist pole vist veel tehtud. Aga vargus on vargus.

Tundub, et Eestis ongi pildivargus täiesti harjumuspärane asi. Kui ma kunagi oma Marjamängudega laatadel käisin, siis küsiti ka igasugu teisi mänge. Ütlesin, et tulevad, aga piltide tegemine võtab kõvasti aega. Selle peale tehti enamjaolt suured silmad, et miks sa netist ei võta? Jah, kui teaks, et hullult hästi müüv mäng tuleb, siis võiks andmebaasidest osta küll. Samas siis pole asjal enam minu nägu. Aga teiste asju niisama ei võta ja omi ka võtta ei luba.

Ja seepärast mul postituste tegemine niikaua aega võtabki, et minu andmebaas pole niisama lihtsalt kasutatav, kui Google. Peale oma piltide olen aegade jooksul salvestanud ka pildipankadest tasuta pilte, mille kohta on olnud tunne, et võiks kunagi vaja minna. Näiteks see pilt (LINK) on Fotoliast. Aga mingit näppimise hoiatust ja viitamise nõuet mul siin lehel üleval ei ole. Ootame siis põnevusega, milline järgmine avastus saab olema. Hetkel rohkem midagi põnevat silma pole jäänud.

Ühesõnaga, kes tahab midagi kasutada, küsib ilusti ja viitab. Tõenäoliselt saame kaubale 😀

 

 

Share

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.