Loosalu raba

Kui linnas olen, hakkavad mul alati ilusa ilmaga jalad sügelema. Maainimese jalad tahavad loodusesse, teadagi. Pakkusin neile siis pühapäeval võimalust jalutada Loosalu rabas. Lisaks ilusatele vaadetele eesmärgiks teha ka pilte, võtta mõned geopeituse aarded ja korjata jõhvikaid.

Loosalu raba loodusrada on 7,7 km pikk, millest peale rekonstrueerimist on laudteed 4 km. Rada ei ole ringne, ning kogu raja läbimiseks edasi- tagasi peab arvestama umbes 15,4 kilomeetriga. Loosalu poolt tulles algab laudrada rabaservast, möödub Loosalu järvest ning kulgeb raba ja metsa läbides kuni esimese talukohani. Sealt tõuseb pinnasrada mööda metsa- ja põlluvaheteid Paluküla Hiiemäe jalamile. Loodusrada ühtib RMK Oandu-Ikla matkate Hirvelaane-Kellissaare lõiguga.

Kohale saab kahelt poolt: kas Vana-Kaiu poolt Loosallu või Rapla poolt Palukülla. Mõlemal juhul tuleb enne rabasse jõudmist teha vähemalt 1,5 kilomeetrine jalutuskäik. Siiski oli Loosalu poolt autodega pressitud nii kaugele kui vähegi oli saanud.

Niisiis meie lähenesime Loosalu poolt ja jätsime auto sinna, kuhu silt soovitas. Algatuseks sai astuda mööda kruusateed ja siis mullasemat, aga laia rada.

Parklavaade

Meie tulime geopeitust mängima, seega mööda laudteed liikusime ainult punktini, kus oli paras aeg hüpata Väike-Loosalu järve poole, muide, saartega ja mõnusalt sopiline. Sealt risti uuesti Loosalu järve äärde, mille kallast mööda sai liigutud päris järve allossa. Edasi taas mööda rajalaadset asja rabast välja vana talukohani, kus oli aare.

Väike-Loosalu järv

Loosalu raba on minu meelest väga lihtsasti läbitav raba – kas on lahtine vesi või saab läbi. Võib-olla vedas, aga mingeid kaheti mõistetavaid kohti ei kohanud. Jõhvikaid oli, aga vähe. Oma ämbrid saime alles siis täis, kui olime järve ääres tagasi. Otsustasime teha järvele täisringi peale ehk minna edasi. Seal oligi jõhvikaid ka.

Niisiis peale laudteed soovitan ka Loosalu järvele ring peale teha. Ümber selle jookseb täiesti korralik rada, mis tähendab muidugi, et praegu tossuga ei saa. Julgematel soovitan ka Väike-Loosalu äärde põigata. Silmailu on seal kindlasti rohkem.

 

Kas ise tagasi lähen? Kui, siis kuhugi järve äärde ööseks rippuma. Muidu ikka liiga turistikas ja jõhvikaid saab kasvõi Männiku rabast.

Ilmaga vedas tohutult. Oligi selline õhurõhk, mis tegi värvid väga erksaks. Saaremaalt oli samal ajal isegi Panga pangalt Kõpu tuletorni näha saanud. Aga vaadake ise. Siin on nüüd palju pilte Loosalu rabast.

Rohkem matkaideid leiab lehelt MATKAD.

Share

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.