Eesti Vabaõhumuuseum novembri lõpus

Tegelikult ei ole ma seal väga ammu käinud. Lastega üldsegi mitte. Kaugel, kallis, igav, mida iganes – põhjuse on alati leidnud. Nüüd aga ei olnud pääsu, sest Issi töökoha laste jõulupeo viis läbi just Eesti Vabaõhumuuseum.

 

Algatuseks väike vankrisõit Kolu kõrtsi juurde. Hobune on kas Amoros või Elbrus. Äge nimi tugevale Eesti hobusele. Edasi isegi täiskasvanule (mulle, teiste eest ei kosta) raskesti mõistetav näidend (õnneks täpselt 35 minutit) ja vana aja jõuluvana ning jõulusokk. Kiituseks see, et kommide jagamine käis väga kiiresti ja sujuvalt. Sai ka lihtsalt mängudes osalemise eest kätte. Minu omad on varasematel aastatel ka moka pikaks vedanud, sest nende suurus peab juba rivi lõppu minema ja lapsi on nii palju, et jõuluvana sealt lõpust näha polegi.

Aga edasi ei läinud me koju, vaid tegime ikka väikese tiiru muuseumis ka. Mind huvitas eriti Lääne-Eesti talu kompleks, sest sinna viidi minu vanaema naabertalust saun. Küll juba enne minu sündi, aga ikkagi. Saun oli alles. Hämmastav, et kogu see vanaema küla Saaremaal on endiselt just nagu muuseumis.

Kugalepa küla saun.

Muuseum on imeilusas kohas Kopli lahe ääres. Ilm oli samuti väga ilus tellitud, küll tuuline, aga talvine maru kollane päike näitas ennast ja lubas jalutada ning ilusaid pilte teha. Avatud oli pood, aga majad olid kinni ning mõni aed andis aimu, et seal võiks suvel ka loomi näha. Muidu väga suure krundi peal ja laiali pillutatud need talud. Võiks kompaktsem olla. Värskelt on meeles näiteks Skansen Stockholmis.

Ühe sõnaga Eesti Vabaõhumuuseum on väga-väga ilus muuseum, sest oma on ikkagi hingelähedane ja kindlasti läheme millalgi vaatama, kuidas kõik suvel välja näeb.

Sel nädalavahetusel, 14.-15.12, on avatud jõuluküla, mil saab taredesse sisse ja kuulda-näha-näppida paljutki vanade jõuludega seotut. Oma lapski tahab sinna Sutlepa kabelisse kangesti Nõmme Pärimuskooliga laulma minna ja eks läheb ka. Aga kas keegi suurtest ka kaasa läheb, pole veel teada. Enne jõule kõigil suurtel käed-jalad tööd täis.

Aga vaadake pilte ja kerget jõuluootust!

Share

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.