Viskoosa tamm

Ma olen sellest tammist 20 kilomeetri kaugusel elanud 18 aastat ja polnud sinna kunagi varem sattunud. Nüüd, 24 aastat hiljem, avas geopeitus lõpuks mulle ka selle saladuse.

Viskoosa tamm rajati 1909 aastal kunstsiidivabriku (viskoos) mageveehoidlaks. 1911. aastal hakati ehitama kunstsiidivabrikut ennast (Viscosa), mis aga alanud Esimese maailmasõja tõttu ei hakanudki tööle. Ümber ehitatuna on säilinud praeguseni mitmed vabrikule ehitatud hooned. Viskoosa tamm on Eestis vähesena säilinud, ja ühtsena kavandatud, tootmiskompleksi osa. 

Merepoolne tamm on ligi 200 meetrit pikk ja selles on kaks lüüsi. Ümber veehoidla on   5-kilomeetrine muldvall, seega täiesti käidav. Veehoidla on Kirikulahe ääres.

Kuigi tegemist on Kõrgessaare looduskaitsealaga, ei ole seal mingeid liikumispiiranguid sisse seatud. Kontrollisin, sest paljudes kohtades lindude pesitsemise ajal on ja linnud meiega seal pahandasid küll. Retke võib alustada nii endise Kõrgessaare vallamaja juurest, kui ka Kõrgesaare Coopi parklast.

Ühe sõnaga minu motsioonid on väga positiivsed, aga võib olla ka seepärast, et loodus on praegu (mais) imeilus. Varsakabi õitseb otse rannas, kased on helehelerohelised ja valgus imeline.

Vaadake ise.

Kirikulaht

 

Share

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.