Täna diagnoosisin omale borrelioosi

Täna panin oma väsimusele uue diagnoosi – äkki on tegu puukborrellioosiga? Idee hakkas arenema selles, et siit umbes 10 km eemal elav tuttav sai lõpuks peale mitmete hädadega arsti juures käimist ka selle diagnoosi. Kusjuures ta on oma blogisse (LINK) borrellioosi sümptomid kokku kogunud ja mõni asi nendest on mind juba 1-2 aastat häirinud. Tundub hirmutav.

Puuke on siin meeletult. Muide, puugid vajavad enne paljunemast peremeesorganismi 2-3 korda ja need suured, mida piltidel presenteeritakse on need viimase astme omad. Eelmised on mikroskoopilised, söövad ennast nii 24 tunniga täis ja panevad minema. Enamik ei oska neid puugiks pidadagi. Igal aastal viin siin õuepeale tulijaid olukorraga kurssi ja keegi pole neid pisikesi varem näinud.

Kusagilt on meelde jäänud, et iga 10. puuk on haige. Info, kui kiiresti ta oma haiguse edasi annab, on erinev – ühelt poolt mõni tund ja teiselt poolt vähemalt 24 tundi. No et kui kohe kätte saad, pole veel hullu, kui ka haige on.

Puugikontrolli teeme kogu aeg, ometi lipsab mõni ikka kontrollist läbi ja asub sööma. Mõni päev ei leia ühtegi, teine kord jälle mitu. Seega tõenäosus on väga suur.

Kust need puugid siis tulevad? Kusjuures need pisikesed on kõikjal muru peal. Aitab muru võimalikult madal hoidmine ja jalatsite kandmine. (Just kirjutasin, kuidas ma muru niitmist vihkan). Loomi meil sel aastal ei ole, aga puuk pidi suutma mitu aastat nälgida ja peremeest oodata, nii et teab, mis ajast need siin juba tassivad.

Lisaks loomadele levitavad puuke veel linnud. Kaks perekonda vareseid liigub siin ööpäev läbi. Puuke levitavad ka rändlinnud, seepärast pidigi neid rannikualadel rohkem olema. Ülerändavatest lindudest siin ka puudust ei ole.

Linna lähen jälle augusti algul. Teagi, kas teha tasuline analüüs või minna perearstiga vaidlema. Tegelikult on hea teenindus ka väga oluline argument, mille eest ma olen nõus maksma. Oma perearsti ma ei usalda üldse. Sinnamaani tuleb aga kuidagi üle elada. Peale 2,5 päeva kestnud külaliste rallit magasin täna kümneni. Energiat lihtsalt üldse ei ole. Kui lapsi poleks vaja toita, magaks vist siiani. Mitte mingit sotsiaalse suhtlemise isu ei ole. Unistan päevast, mil ma saan olla päev läbi üksi ja ei pea mitte midagi tegema.  Või siis tegeleks oma lemmikasjadega. Ja järgmine nädal tuleb jälle selline, kus suurt magamislootust ei ole. Ja plaanide tühistamine tundub alt ära hüppamisena. Või peakski natuke hüppama ja tulema varem linna? Mind see väsimus ja apaatsus häirib väga.

Ja tegelikult võib kõik olla hoopis teistmoodi.

16p_puuk3Puugi loomulik suurus
Vastne
Täiskasvanud isane puuk
Nümf
Täiskasvanud emane puuk

Seda pilti vaadates on meil siin õue peal eranditult vastsed. Pildil on silmnähtavalt mingi suurendus. Pildil klõpsates peaks sattuma originaalartiklile.

Share

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.