Päikesekuivatatud tomatid

Igal kevadel kasvatan aknalaual taimi. Ka sel aastal on esimesed kevadkülvid juba tehtud ja tomatitaimed (ja paprika) ilusti sirgumas. Üldiselt ma oma kasvuhoonet enam tomateid täis ei pane. Eelmisel aastal jätsin omale umbes 6 tomatitaime ja 4 huvitavat ostsin juurde. Ainult sellega panin natuke puusse, enamik sattus siiski kirsstomati tüüpi (näiteks Siberi varajane ja Black cherry) ja enda suured punased tomatid olid hilised. Seemet ostes seda pakilt ei uurinud, oluline oli ainult, et oleks suur ja lihatomat. Ainult meie oludes saab Hiiumaa suvi enne juba otsa, kui tomat punaseks läheb. Sel aastal toetasin kodumaist sordiaretust ja soetasin Valve.

IMG_3617

Niisiis polnud mul omal eelmisel suvel üleliia tomateid, aga mul õnnestus augustis saada kaks pappkasti täit mehe vanematelt. Seda oli päris palju. Lisaks muule möginale tegin esimest korda elus ketšupit, see tähendab eraldasin tomatitest koored, seemned ja mahla ning suutsin  nii päris palju tomateid likvideerida.

Ja otsustasin esimest korda teha ka päikesekuivatatud tomateid. Oli augusti keskpaik ehk siis need eelmise suve ainukesed soojad päevad, aga päev ei ole siis enam üleliia pikk. Valisin pisikesed tomatit ja viilutasin suhteliselt õhukesed viilud. Tagantjärele tarkus ütleb, et oleks võinud vabalt suuremad olla.

2015-08-20 12.14.45

Tomatid ladusin plaadile ja viisngi konkreetselt igal hommikul päikese kätte ja õhtul tõin tuppa tagasi. Nädal aega viisin, siis sai kuumalaine otsa, aga tundub, et sellest täiesti piisas.

Oma kuivi tomateid ei ole ma siiani kuhugi õlisse pannud. Ma ei tea, mis selle mõte üldse on. et poleks nii kõvad? Minu tomatid seisavad õhukindlat purgis ja nendega pole siiani mitte midagi juhtunud, see tähendab ei hallita ega ole nätskeks läinud ja vajadusel naksan neid siis sealt toidu sisse.

IMG_0569

Rohkem teadust asja juures nagu polnudki. Ja kui sel aastal annab Valve head saaki ning suvel on vähemalt nädal aega kuiva ilma, siis teen seda kindlasti jälle. Ka Eesti oludes täiesti tehtav.

Muide, kõik selle postituse pildid on tehtud telefoniga. Väga mugav igal hetkel kaasas kanda.

2015-08-20 22.22.12

 

Share

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.