Mõned matkatarkused algajale matkajale

Mõtled matkale minna, aga ei tea, kust alustada. Tõsi see on, et hea ja mugav olemine tagavad  positiivse kogemuse ja nii tahad teinekordki tagasi minna. Järgnevalt mõned punktid, millele tasuks enne matka mõelda.

1. Planeeri ette

Uuri marsruuti ja selle raskusastet. Tea, mis ootab Sind ees ja planeeri oma päev vastavalt sellele. Arvesta, et matkal liigud umbes kiirusega 3 km/h.

2. Sobiv varustus

Veendu, et Sul on mugavad matkajalatsid ja riietus, mis sobib ilmastikutingimuste ja maastikuga. Matkarajal võib olla palju erinevaid pinnaseid, seega on oluline, et jalatsid oleksid libisemiskindlad, sissekäidud ja kinnise ninaga. Riietus võiks olla kihiline, mida saab vajadusel kihi kaupa ära võtta vi juurde panna.

3. Vesi ja toit

Veendu, et Sul on piisavalt vett ja energiarikkaid suupisteid (pähklid, kommid, müslibatoon, šokolaad, banaan, õun), et hoida energiataset üleval. Jooma peab ka pilves või jaheda ilmaga. Päevase matka soovitatav veevaru on 1-2 liitrit.  Usu, vett jääb matkal pea alati puudu.

4. Päikesekaitse

Kasuta päikesekaitsekreemi, isegi talvel päikeselise ilmaga on nina kerge punaseks minema. Kanna ka peakatet ja päikeseprille.

5. Esmaabi

Võta kaasa esmaabikomplekt. See peaks sisaldama plaastrit, antiseptikut, sidemeid, pintsette ja teisi vajalikke tarbeid.

6. Vali sobiv tempo

Ära kiirusta, see on algaja matkaja kõige suurem viga. Matkamine on nautimiseks. Vali tempo, mis võimaldab Sul nautida maastikku ja tunda end mugavalt.

7. Jälgi, kus sa oled

Jälgi raja märgistust või kontrolli oma asukohta mõnes nutitelefoni rakenduses. Kaart ja kompass on tore küll, aga kasutu, kui sa neid kasutada ei oska.  Ära eelda, et Sa juba tead, kuhu minna.

8. Hoia energiat

Söö ja joo regulaarselt, et hoida oma energiatase üleval. Ära oota, kuni oled juba näljane või janune. Võid ampsata kord tunnis või kasvõi käimise ajal.

9. Võta aega

Puhka regulaarselt. Vähemalt kord tunnis. Isegi kui tunned, et jaksad jätkata, anna oma kehale aega taastuda.

10. Prügi

Ära jäta prügi maha. Kõik prügi, mis Sa matkale kaasa võtad, tuleb ka matkalt tagasi viia. Jälgi põhimõtet “metsa jäta ainult jalajäljed maha”.

Pea meeles, et ohutus on matkamisel kõige olulisem. Veendu, et olete füüsiliselt valmis matkaks ja et tead, mida oodata. Samuti informeeri alati kedagi oma plaanidest ja oodatavast naasmise ajast.

Share

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.