Mõned Harjumaa suured kivid

Meie pere kogemus lastega (hetkel 9 ja 11) looduses liikumisest ütleb, et liikumisel peab olema alati siht. Lausega: “Läheme õue kõndima”, igat last välja ei meelita. Meelitada saab marjadega, torniga, laudteega, aga ka kiviga. Allpool mõned Harjumaa suured kivid, kus oleme ise juures käinud. Kogu täieneb pidevalt.

Männiku hiidrahn

Kuna see on meie kodule kõige lähem suur kivi, siis käime seal kindlasti mitu korda aastas.
Männiku hiidrahn on hiidrahn Tallinnas Männikul Raku järve läänepoolsaarel. Kivi mõõtmed on 11,9×9,5×5,7 meetrit, ümbermõõt 34,4 meetrit.

Asukoha leiad SIIT

Vahel saab sinna kuiva jalaga, siis läheb jälle nii, nagu meil läks viimasel korral. Kui parajasti märg ei ole, saab üles ka. Märg kivi on lihtsalt ronimiseks liiga libe.

Muuga Kabelikivi

Selle mõnusa kivi avastasime siis, kui käisime sügisel Tädu matkarajal. Kuna päev jäi lühikeseks, vaatasime sealkandis veel ringi. Kabelikivi on rändrahn Viimsi vallas Muugal. Suuruselt Ehalkivi järel teine hiidrahn Eestis. Kabelikivi on 18,7 m pikkune, 15 m laiune ja kuni 7 m kõrgune hiidrahn. Peale saavad ja minusugused vanainimesed jalutada.

Kabelikivi

Linnukese Google mapsi saab SIIT.

Majakivi

Majakivi on Eesti suuruselt kolmas rändrahn ruumala järgi. Rahn asub Juminda poolsaarel Kuusalu vallas Harju maakonnas Hara külas. Ümbermõõt 40,9 m, kõrgus 7 m. Wikipedia

Mina olen seal kivi juures käinud kahel korral. Praeguseks on laudtee ja trepp renoveeritud.

Linnukese Google kaardile saab SIIT.

Tammispea hiidrahnud

See oli kah tõeliselt hea leid ehk vähemalt mina ei teadnud, et Eestis ka midagi nii kõrget olemas on.

Tammispea kivi on rändrahn Kuusalu vallas Tammispea külas. Rabakivist rändrahn on lagunenud mitmeks osaks. Suurima rahnu pikkus on 11 m, laius 5,4 m ning kõrgus 7,7 m. Kivi ümbermõõt on 27,7 m. Tegemist on Mandri-Eesti kõrgeima rändrahnuga.

Viinistu Mustkivi rändrahn

Titekivi viinistu külas. Rannarahva seletuse järgi toodi lapsed titekivide tagant. Ümbermõõt 26,7 m ja kõrgus 4 meetrit. Ronimiseks jõukohane kõigile.

PS. Mina panen kõik huvitavad punktid, kuhu ma minna tahan, Google kaardile. Nupp Salvesta. Sinna saab lisada ka märkuse, miks see punkt huvitav on. Siis on kuhugi piirkonda sattudes kaardil juba kohad, mida ma tahan külastada, olemas. Salvestatud on nii Eesti kui ka välismaa huvipunkte.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.