Minu kasvuhoone

Olen juba õige mitu aastat pannud juuni algul Facebooki üles esimeste maasikate pilte.

03.06.2014

maasu

08.06.2015
IMGP1677

30.05.2016
IMG_4424

Ma saan need maasikad nii vara seepärast, et ma kasvatan neid kasvuhoones. Siit on tekkinud küsimus, kuidas ja mida ma seal veel kasvatan? Panen siis oma kogemused siia kirja ehk on kellelegi kasuks. Hoiatan ette, et mingi prof aednik ma ei ole. Pigem on sellega nagu lastega – kui sul on üks, siis on aega valvata iga sammu, lugeda, katsetada, olla kursis uusimate trendidega, mida laps edasi, seda rohkem nad ise kasvavad. Sama ka aiaga – kui on vähe maad, on aega olla piinlikult hoolas, edasi tuleb teha juba valikud ehk siis siblid täpselt nii vähe kui võimalik ja nii palju kui vajalik. Muide tihti ei jõua sedagi. Lisaks kasvuhoones mulda ei vaheta, klaase ei pese, parasiite välja ei suitsuta.

Ka tomatite arvu ei aja kuigi suureks – sel aastal on kasvuhoones 9 tomatit (5 Valvet ja 4 Tigerellat). Tavaliselt olen paar huvitavat sorti poest, turult või laadalt ostnud, aga sel aastal me ei kohtunud. Pikka kurki pole aastaid olnud, lihtsalt selle ühe taimega alati juhtub midagi. Eelmisel suvel kasvatasin lühikest, see kasvas hiigelpikaks, aga ei viljunud. Kurki sai alles siis, kui õuest ka juba sai, sel aastal enam ei katseta.

kasvuhoone

No ja et ruumi on üle, on aegadega kasvuhoonesse tekkinud igasugu muud huvitavad kultuurid. Sel aastal on mul paprikaid 10 tükki (5 kollast ja 5 punast). On olnud ka tšillit ja muud pipart, aga sel aastal ei kohtunud ma ka nendega. Piprad võtavad vähe ruumi, aga annavad ka vähe saaki, sest nad ei harune nagu tomatit.

kasvuhoone1Igal aastal panen kasvuhoonesse ka 10 aeduba. Hetkel on nad kohe-kohe õitsema hakkamas, seega juuli algul saab juba ube. Kui oad otsa saavad, tõmban taimed välja.

Aedoad ja Tigerella
Aedoad ja Tigerella

Kord proovisin kasvatada ka suvikõrvitsat, aga seda rohkem ei tee. Kõrvits tundis ennast seal väga hästi, kasvatas hiigelsuuri lehti ning võttis väga palju ruumi. Mingit erilist suurt või varast saaki ei täheldanud. Nüüd elavad kõrvitsad kompostihunnikus.

Sisse kolida oleme lasknud ka ühel viinamarjal. Saaki saab septembris, marjad on magusad, aga sordinime mina ei tea.

kasvuhoone2kasvuhoone11

Maasikaid on kõigest 12 – 6 kuumaasikat ja 6 harilikku. Elukogemus näitab, et ka nende taimi tuleb vahetada iga 3 aasta tagant. Midagi muud nendega ei tee. Väetada tuleb nagu ikka, aga looriga katta või õielõikajaid või vareseid tõrjuda pole vaja (viimane ei pea küll paika, sest alles käis siiski vargil ka vares).

Ja loomulikult on minu kasvuhoones ka salatimaterjal. Kasvama läinud sibulad panen sinna juba varakevadel. Praeguseks hakkavad need kohe-kohe õitsema, seega söön viimased lehed ning tõmban need välja. Põllust saab juba ka sibulapealseid, nii et pole probleemi.

Harilik heleroheline lehtsalat elab ühes kasvuhoone nurgas juba aastaid. Lasen lihtsalt ühe taime õitsema ja seemned valmis, nii nad külvavad ennast ise. Kevadel tõmba ainult üleliigne välja.

Paar aastat tagasi lasin sisse ka rukola. Vot see on alles võimas umbrohi, kasvab nagu meeletu, külvab, nagu meeletu ja talvitub, seega saab seda näpistada veel hilissügisel ja juba varakevadel. Pidigi kodumaal umbrohi olema. Mina ei tea. Kuna on spetsiifilise maitsega, siis lapsed seda üldse ei armasta ning mina üksi kuigi palju süüa ei jõua.

kasvuhoone3

Selleks aastaks on maasikad peaaegu söödud ja on ka aeg, sest aiastki tulevad juba esimesed. Vähemalt kaks nädalat varem, sest ma ei mäleta oma elu jooksul ühtegi aastat, mil oleks aiast marju enne juulikuud saanud. Aedoa, paprika ja viinamarjaga on ka väga hästi, aga tomatikasvatus jälle ikaldub. Külvasin nad lihtsalt liiga vara, kasvasid toas liiga pikaks, peale seda istutasin nad liiga sügavalt maasse ja kalapäid sinna alla kaasa ei pannud, sega kasv jäi toast välja kolides kinni.  Neid esimesi tomateid, mida pildistasin, on täpselt 4. Uued tekivad praegu, aga punaseks lähevad need alles augusti lõpus, aga siis olen juba linnas tagasi.

kasvuhoone4

Share

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.