Meie pere jõulutraditsioonid: piparkoogimajad, mulgikapsad, jõulukeeks

Seda postitust alustasin juba 10. detsembril ja enne pühi valmis ei saanudki. Täna vaatavad lapsed Mister Beani, eilne laud on koristatud, homne hernesupp ahjus ja mul nagu polegi midagi tarka teha, nii et kirjutan selle postituse lõpuni.

Niisiis on meie perel terve hunnik jõulutraditsioone. Tihti mulle tundub, et keegi nendest tegelikult (veel) ei hooli ja et minul, koduse inimesena, on põhjendamatult palju aega tegelda nn “pehmete väärtustega”.

Mulgikapsad

Nende tegemist alustame juba mitu nädalat varem. Teen enda kasvatatud kapsast hapukapsa. See on lihtne, kapsas tuleb ribadeks lõikuda, lisada 1 kilo kapsa kohta 1 tl soola ja tampida vi mudida senikaua, kuni vedelik tuleb peale. Muide, võib teha ka lihtsalt soolvee peale nagu hapukurgile, tulemus tuleb sama.

Kaks päeva enne jõululaupäeva panen ahjupotti (mul on 2,8-liitrine malmpott) kilo kapsast, peotäie pestud kruupi, 1 sibula, tunde järgi seapõske (või muud pekist liha), vahel ka lisaks porgandit, kuigi mul on juba ka kapsas tehtud koos porgandiga, supilusikatäis suhkrut. Soolaga tasub olla ettevaatlik, sest kapsa sees ju juba sool on.

Kütan hommikul ahju, panen sinna kapsapoti ja õhtuks on mulgikapsas valmis. Kui viitsimist on, võiks vahepeal korra segada ka. Kapsa teen varem, sest jõululaupäeval on sama potti liha jaoks vaja.

Krõbedad piparkoogid

Minu lemmikretsept on mee ja mandlijahuga. Leiab näiteks Looduspere lehelt. Sel aastal tegin 3 kilo, millest umbes 1,5 on jäänud omale. Mõnusad muredad nagu küpsised.

Piparkoogimajad

Sel aastal tegime siis juba 11. ja 12. maja, nii et kuus aastat majastaaži. Ühel aastal oli üks ja ühel teisel minu mäletamist mööda suisa 3. Majad süüakse aasta lõpus ära.

Õiget majataigent ei ole ma siiani leidnud. Sel aastal tegin välismaa retsepti järgi, mis osutus ka tõeliseks loodusõnnetuseks. Mass oli kui saepuru ja seda ei olnud võimalik rullida. Lõpuks lisasin muna ja sain enam-vähem normaalse konsistentsi. Taigen kiituseks aga see, et tulemus oli kivikõva ja maja detailid ahjus eriti ei deformeerunud, seega tulemus oli üle aastate parim.

Siin on selle aasta majad. Eelmiste aastate maju näeb SIIN.

Inglise Jõulukeeks.

Ise midagi ei leiuta. Ühe võimaliku retsepti leiab lingilt. Seekord sai ainult 2 nädalat ette valmis. Muidu kehtib põhimõte, et mida kauem seisab, seda maitsvam.

Kuused õue ja lastetoas

Kuused tulevad oma metsast ja metsa on teatavasti vaja niikuinii hooldada, seega kuuskde liigtarvitamise pärast ei tasu muret tunda.


Uksepärg

Need võiks ka kunagi ühte postitusse kokku panna. Sel aastal aga ajasin läbi eriti lihtsalt – valmis pärja külge kinnitasin mõned kuuseoksad, lilled, lumehelbed, jõulukuulid, natuke paele.

Perepildid

Jõuluõhtud oleme alati veetnud vaid oma perega ja teinud ka perepildi.

Ja kõige lõpuks feilisin ikka sajaga, sest jõuluvana tõi lapsele katkise kingituse, mida kasutada ei saa. Võib-olla saab ümber vahetada, aga seda alles esmaspäeval. Nii et ving ja hala ja kõigi õhtu oli rikutud. Meil oli sel aastal kõigile üks kingitus. Nii et ma ei jõua ennast ära kiruda, et ma ei taibanud mitut teha ja et tehnikavidinaid tuleb ALATI enne mitu korda üle kontrollida. Aasta ema 2016.

Share

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.