Natuke teistmoodi Malta

Eellugu

Vaese inimese rõõmud. Kes organiseerimisega hiljaks jääb, see koolivaheajal nelja inimest soojemasse kui Malta liigutada ei jaksa. Ma säästureisi kuninganna ja üle 100 € inimese peale väga lennupiletitele kulutada ei raatsi ja praegusel ajal on see välja kaevata ikka paras male. Õnneks azair.eu leht laseb panna valikuks ka anywhere ja nii saab hakata võimalusi kammima. Maltal oleme varem kõik koos käinud ja seega teada, mida oodata. Piletitele läks küll umbes 125 ja lendasime Riiast ning tulime tagasi Lutoni kaudu. Ryanair ja Wizzair.

Hotelli võtsime seekord Bugibbasse (eelmine kord oli Sliema), sest tahtsime ka seal pool saart ringi vaadata. Kuigi vahemaad on lühikesed, võtab nende läbimine ikkagi tublisti aega. Ostsime taas 7 päeva bussikaardid, mis maksavad nüüd 25 eurot tükk ja on plasti asemel juba papist. Kohapeal olime 5 täispäeva ja hakka aga puhkama.

Reisisellid: ema, isa ja tüdrukud 14 ja 16.

Meie esimest Malta kogemust saab lugeda/vaadata SIIN

Sisseelamiseks rannapäev

Hea tahtmise korral on Bugibbas omal ka killuke liiva rannas, aga meie tahtsime muidugi rohkem. Lähim liivarand Mellieha. Minu hommikune plaan nägi ette, et sealt läheme jala Popeye külani ja mööda rannikut veel edasi palju jaksab. Ilm aga oli tuuline ja väga paljalt olla ei tahtnud, teismelisel pidi UV-faktor kohe päevitamiseks liiga madalaks minema, seega otsustasime ennast bussiga Melliehast teisele poole Golden Baysse liigutada. Seda muidugi ei vaadanud, et buss käib enne Popeye küla juures sees. Ja kui juba seal olime, siis tulime (küll pisikese protestkisa) saatel bussist ikkagi maha.

Popeye küla
Mellieha Bay

Rada Popeye küla juurest Golden Baysse on muide tähistatud. Seda ei ole Maltal veel väga palju tehtud, aga 2 aastat tagasi polnud sedagi. Imeilus astumine ja kõik ongi täpselt nii, nagu Google pildid lubavad.

Golden Bay rand on imeilus. Isegi veebruaris oli paksult rahvast täis. Tuul jäi ilusti saare taha ja olemine oli soe. Vesi neti andmetel +17. Mina hõljusin küll mõnuga. Ikkagi eestlased, nagu lapski täheldas. Külma veega harjunud. Tasuta vets ja tasuline söömine ka olemas. Kuna oli nii mõnus, siis nautisime ja sel päeval rohkem edasi ei kõndinudki. Otsebuss viib õhtul ilusti Bugibbasse tagasi ka.

Gozo

Vahelduseks rannale otsustasime selle ära teha. Bussiga sadamasse (bussi peale on tõenäoliselt kirjutatud Ċirkewwa). Võid kohe praami peale minna, kui on ees, piletit küsitakse alles tagasi tulles. Kui aega on, saab pileti ka Malta pool ära osta, siis saab pärast otse praami peale kõndida, sest ega Gozo pool neid busse nüüd nii üleliia palju ka ei sõida.

Praam ise sõidab ööpäev läbi. Infot saab: https://www.gozochannel.com/

Suurte plaan oli saarel rattad rentida ja nendega ringi sõita, aga sellega polnud noored nõus. Järgmine valik oli minna Ramla randa, kuhu saab sadamast otse bussiga, aga seda parajasti niipea ei tulnud. Seega sõitsime Victoriasse ja sattusime hoopis Xlendisse.

Tõesti imeline küla. Natuke ringi vaadatud, otsustasime seda ka enne ujumist ka kõrgemalt vaadata. Inimesed seal ju jalutasid. Tegelikkus oli see, et üles me saime, aga alla me sealt enam ei saanudki, vaid sattusime naaberkülla, kust sõitis hoopis teise numbriga buss Victoriasse tagasi. Ja peale seda suutsin isegi kogu kamba motiveerida Citadel´i  ronima. Peale seda oligi valge aeg otsas. Oma saarele jõudsime tagasi juba pimedas ja üsna jahedas.

Paradise Bay ja Qarraba

Ka Paradise Baysse (liivarand) saab Bugibbast sama bussiga, millega me üleeile juba Golden Baysse sõitsime, lihtsalt peatus on teine. Rahvast oli vähem, aga veeskäijaid jagus ka siia. Kuna oli tuuline ja päevitad ei olnud mõnus, otsustasime vaadata, miks kõik silmapiiril kalju otsa ronivad.

Tegemist oli kalju ja poolsaarega, mille ümber saab ka kõndida. Päris ekstreemne, tuleb ronida üle ja alt, vahelt ja pealt. Ühes kohas oli rada nii kitsas, et osad samas suunas liikuja pöörasid tagasi. Ilus ja põnev. Eriti julgetele ka all liivarand. Meie seltskond ei olnud enam motiveeritud sinna minema, kuigi ehk oleks tuulevaiknegi olnud. UV-faktor polnud enam piisav 😀

Victoria lines

Victoria Lines on Malta saarel asuv muljetavaldav kindlustusvöönd, mis kulgeb üle saare laiuse umbes 12 kilomeetri ulatuses. Selle ehitasid britid 19. sajandi lõpus, täpsemalt 1870ndatel aastatel, et kaitsta saare põhjaosa võimaliku maismaa rünnaku eest. Kindlustusvöönd sai nime kuninganna Victoria auks, kelle juubelit sel ajal tähistati.

Victoria Lines ei ole üks pidev müür, vaid pigem rida kindlustusi, kaitsekraave ja laskepesi, mis on strateegiliselt paigutatud looduslikele kõrgendikele ja kurudele. See vöönd ühendab endiseid kaitseelemente nagu Näsi mäe kindlus (Fort Mosta), Binġemma kindlus (Fort Bingemma) ja Madalena kindlus (Fort Madalena).

Kuigi Victoria Lines’i ei ole kunagi sõjategevuses kasutatud, on see nüüd oluline ajalooline mälestis ja populaarne matkarada. Osa matkarajajast on tänapäeval mööda asfaltteed ja sellise lõigu peale me algul sattusimegi. Kes korraks aimu saama tahab minna, siis soovitan võtta eesmärgiks pigem Mosta ümbrus. Vaated on muidugi igalt poolt imelised. 

Comino

Comino on väike saar Malta ja Gozo vahel. See on nime saanud köömnete järgi, mis kunagi saarel kasvasid. Pindalalt on ta umbes 3,5 ruutkilomeetrit ehk siis pisike!

Hommikul jälle bussiga tuttavasse Ċirkewwa sadamasse. Otse sirgelt teenusepakkujatest mööda, kuigi nad võib-olla oleks samasse putkasse viinud. Piletimüük ja kai on bussiuksest välja minnes otse ees. Pilet 15 eurot ja graafik on siin: https://cominoferries.com/schedule/

Tol päeval oli jälle tuuline ja paat viis Santa Maria Baysse, Blue Lagooni pidime jala minema. Viimases sai loomulikult ujuda ka. Muidu palju radu ja imelisi vaateid. Näiteks Crystal Lagoon (Kristallselge laguun).

Lugesin just BBC Travel lehelt, et tegelikkuses on paradiisist saanud põrgu. Ainult madalhooajal, detsembrist veebruarini, on saarel rahulik. Muul ajal on inimene inimeses kinni, prügi ajab prügikastides üle ääre ja vedeleb põõsastes, paadid kihutavad ringi ja tihti üürgab seal ka mingi muusika jne. Nüüd on Maltal plaan võtta vastu otsus, et päevas pääseb saarele 10000 inimese asemel 5000. Elame-näeme ja hea, et madalhooajal ära sai käidud.

Schedule

Veel mõned Malta vaated

Viimaseks päevaks sai tehtud halb otsus ja kolitud lennujaamale lähemale ehk Sliemasse. Ei muud, lihtsalt hotelli mugavuses kaotas kõvasti.

Mosta rotunda

Sellest on saarel ringi sõites üsna võimatu mööda sõita ja kindlasti me seda ka eelmisel korral tegime, sisse sattusime aga alles nüüd. Saab ülevalt alla vaadata ja sees ringi käia. Pomm, mis sõja ajal kirikusse kukkus, aga ei plahvatanud, on ka näha ja katakombid kiriku all, kus sai sõja ajal varjul olla, on ka vabalt vaadata. Pileti raha eest ka äppi abil kuulatav audiogiid.

Neitsi Maarjale pühendatud uusklassistlikus stiilis ehitatud kirik, mille kuppel on üks suuremaid ilma toestuseta ehitatuid. Väline diameeter 56.2 m ja sisemine  39.6. (Pantheon Roomas seest 43 meetrit on maailma suurim).

Ta´Qali rahvuspark

See on väidetavalt suurim roheala Maltal. Parki on võimalik saada mitmelt poolt, me tulime Mosta poolt bussiga. On vana lennuväli ja kasarmute ala (1943-1950), kuhu praeguseks on istutatud palju kohalikke ja mittekohalikke puid ja lilli.

Territooriumil on, lennumuuseum, käsitööküla, piknikukohad, mänguväljakud ja kiiged, lava. Kui meie sinna sattusime, sadas vihma (jah, ka Maltal sajab vahel) ja rahvast ei olnud. Ega me isegi kaua ei olnud, sest vesi tegi kõnniteekivid väga libedaks.

Õhtu lõpetuseks jõudsime ikka Vallettasse ka, aga kuna me oleme seal varem käinud, siis sõime ainult jäätist ja käisime koju kaasa turistinänni ostmas.

Tähelepanekud lõpetuseks:

Teist korda käies hakkavad juba (raskestihääldatavad) kohanimed meelde jääma, vaatad bussi ja saad aru, kuhu see võiks minna. Samuti hakkab maastikul tuttavaid asulaid ära tundma ja selle järgi on lihtsam orienteeruda. Kui Google on maas, on maas ja kohalik Tallinja app (või vastupidi). Mõlemal korral ühel päeval oli nii.

Bussid käivad, aga lõunamaale omaselt natuke vaba graafiku alusel. Ei tasu närvi minna.

Ma ei tea, kuidas perega, aga mina lähen kolmas kord kindlasti veel. Tahaks matkates riigile tiiru peale teha ja sügisel ringi vaadata.

 

 

Share

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.