Kuidas ma uut maasikamaad tegin

StrawberriesvKäisime nüüdseks juba üle-eelmisel nädalal Hiiumaal. Ilmad olid lihtsalt nii soojad ja kuivad ning tundus, et on kaevetöödeks just õige aeg. Teine võimalus oleks olnud sel nädala, aga vähemalt täna on veel nii külm, et pigem ei oleks näppupidi mullas.

Nii et õigesti arvasin. Talvine lumi sulas juba jaanuaris ja vihmaga pole kevad sealkandis sel aastal ka priisanud. Varakevadel pole juurikad ka veel kõvasi mulda kinnitunud, nii et kaevetöö oli lausa lust.

Ja kaevata oli täitsa palju. Juba eelmine talv näitas, et oma maasikamoosivarudega me talv läbi hakkama ei saa. Nii sündis aasta tagasi otsus, et maasikamaad tuleb juurde teha.

põld1

Tõenäoliselt ei olnud minu valitud meetod siiski maailma kõige lihtsam. Algatuseks lasime põlluserva laiemaks künda ehk siis kamara keeras lahti traktor. Põldu harime ju oma kartuli ja porgandi jaoks niikuinii. Ühel jupil said mättad siledamaks krabitud ja kangas maha pandud. Kangasse siis augud ja auku maasikataimed. Neid sai pandud täpselt 33. Ülejäänud mättad sai Suve jooksul teistpidi keeratud, kui hakkasid väga roheliseks minema ja osadel neist ei jõudnudki suvel rohkem pilku peale visata.

põld3Nüüd siis kaevasin need mättad uuesti hargiga üles ja pudistasin rohujuured välja. Ei olnud väga keeruline töö, sest osad juured olid aastaga juba kõdunenud, aga kas see oleks nii ka märja kevadega olnud, ei oska öelda. Aga ikkagi mitu-mitu tundi füüsilist tööd. Uuele maale plaanin istutada vähemalt 100 uut maasikataime, mida mul küll veel ei ole. Vanu taimi olen eelmisel suvel nii hoolega hooldanud, et üle 30 taime ei looda leida. Minu praegused maasikasordid on Honeoye ja Rumba.

Kangast uuele osale alla panna ei plaani, multšin suve hakul kas muruniiduki kogujast saadud pudiga või trimmeri saagiga. Oluline on, et hein on niidetud enne rohuseemne tekkimist. See hein on järgmiseks kevadeks kõik kõdunenud, seega ühtlasi ka väetise eest.

Ma tunnen ennast sellistel hetkedel mustmiljon korda mõttetu inimesena, sest enamik teeb kaevamise asemel palgatööd ja seda peetakse millegipärast paremaks ajakasutuseks, aga kindel on see, et ma ei jõua iial nii palju maasikaid osta et oma pere isu rahuldatud saaks. Lisaks ma tean, mida ma neile sisse või peale olen pannud. Selline kahe otsaga asi. Aga kui töö on tehtud, on alati hea meel.

Aga ilm ikkagi nii soojaks ei osutunud, kui mina arvasin ehk siis kevadine ilm on petlik. Eelmisel nädalal oli mul nohu ja ühe öö ka köhisin. Õnneks asi väga hulluks ei läinud ja praeguseks on juba kõik korras. Uuesti aiatööle on plaan minna emadepäeva paiku.

põldpõld2

 

 

Share

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.