Kuidas kasvatada inglitrompetit?

See on nüüd midagi, millest võib-olla ei tasuks kirjutada, aga täna, 10 aastat hiljem hakkas lõpuks õitsema minu Nepaalist Chitwanist toodud inglitrompeti ( Brugmansia suaveolens) oks. Niisiis on siin minu isiklik kogemus, kuidas kasvatada inglitrompetit.

Jah, 10 aastat tagasi olin terve novembri Nepaalis. Olid alles ajad.

Ma ikka võtan vahel reisidelt üht-teist kaasa. Pea kõik hakkavad kasvama ka, aga praegu elan ma nii pimedas kohas, et kõik lilled, peale varjukannikeste ja orhideede on minuga koostöö lõpetanud. Eks seepärast võttis ka sellel trompetlillel nii kaua aega, et lõpuks õitsema hakata.

Muidu on inglitrompeti pidamine väga lihtne. Istuta võimalikult suurde potti, vii suveks võimalikult sooja ja valgesse kohta ning kasta ja väeta võimallikult tihti ja õied tulevad juba suvel.

Minul seda päikeselist kohta ei ole. Nupud tulid juba augusti lõpus, aga õis läks lahti siis alles nüüd. Hea, et on soe sügis, sest eks neid nuppe ole varem ka olnud, aga alati on enne külmaks läinud ja lill on vaja tuppa tuua. Toas aga laseb ta kohe kõik lehed ja õied maha.

Trompetlille olen ma üle talve hoidnud nii keldris kui ka toas, viimane on muide parem variant. Keldris on tal ikka kõik varred ära kuivanud ja kui aprillis-mais hakkavad maa seest uued oksad kasvama, siis õisi minu pimedas aias niikuinii sel suvel ei tule.

inglitrompet

Toas kastan talvel nii palju, et varred püsivad rohelised. Kevadel olen siiski natuke tagasi lõiganud, muidu kasvab liiga pikaks. Nagu näha, siis sel kevadel oleks võinud ka natuke rohkem tagasi lõigata.

Inglitrompetit paljundataks pistokstega. Paned aga kevadel vette ja juured tulevad väga kergesti alla. Sel kevadel panin kaks oksa kasvama ja viisin Hiiumaale. Esimesel suvel veel õisi ei tulnud, aga kui talv õnnestub ilusti üle elada, siis on järgmisel suvel juba lootust. Seal on päikeselisi kasvukohti kõvasti rohkem, kui Nõmme mändide all.

Tegelikult on mul neid trompeteid kaks tükki. Teine on roosa ja võetud Indiast toodud taime küljest. Ka see on kõigest üks kord õitsenud.

Õied on muide suured ja lõhnavad tohutult hästi. Ja taimed on mulle eriti armsad just neid saatvate lugude pärast.

Kuidas kasvatada inglitrompetit?

  • Võimalikult suur pott, suvel võimalikult valge ja soe kasvukoht ning palju vett ja väetist.
  • Talvel jahe ja kuiv ruum, aga vahel kasta. Valgus ei ole oluline.
  • Paljundamine pistokstega.
Share

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.