Harilaiu matkarada Saaremaal

Suvel käime alati vähemalt kaks korda Saaremaal. Lisaks kohustuste täitmisele püüame iga kord ka midagi uut ja huvitavat avastada.

Hiidlasena on häbi tunnistada, aga Saaremaa meeldib mulle oma saarest rohkem. Saaremaal on oma nägu, tal on iseloomu, tal on avarust, tal on kiviaiad, tammed, sarapuud ning paljud erinevad orhideed  ja on, mida vaadata. Aga Hiiumaa on muidugi vaiksem.

Seekord siis tahtsin Harilaiul ära käia ja mõeldud-tehtud. Harilaiu matkarada on tegelikult kaks matkarada: 6-kilomeetrine, mis väga ei vii kuhugi ja 11-kilomeetrine, mis viib jällegi igale poole. Veel saab minna kõige otsemat teed poolsaare tippu, kus asub Kiipsaare tuletorn. Kummituste maja, nagu ütlesid lapsed. Torn ehitati kunagi ikka kuivale maale, aga hetkel on meri võtnud juba suure tüki maad ja torn asub vees. Lisaks on torn viltu ja ma olen üsna kindel, et mingil hetkel uppi kukub ka ja siis pole seal enam midagi vaadata.

Aga maastik muidugi jääb. See on selline saarele omane kuiv, kivine ja kadakane. Lisaks liivarandu ja invasiivset kurdlehist kibuvitsa, millele ihuvad lisaks Soome ametnikele haamast juba ka meie omad.  Lilla nõmmliivatee õitses ja ilm oli päikeseline, nii et puhas lust ja silmailu.

Harilaiu matkarada on Loode-Saaremaal, Undva poolsaarel Vilsandi rahvuspargi maadel. Ilma kaardita siiski üles ei leiaks. Teed lõpus kitsad ja kruusased ning RMK sildid nii loodusesse sulanud, et annab märgata.

Matkaraja alguses on ka jalgrattarent, aga me pidasime 10-eurost rendihinda kalliks ja käisime jala. Seda kõige otsemat teed, sest algul oli plaan veel viimase praamiga Hiiumaale tagasi jõuda, aga poolel teel mõtlesime ümber ja vaatasime natuke veel. Aga aega tuleb sinna minnes varuda, sest ka kõige otsemat teed pidi on Kiipsaare tuletornini ja tagasi 9 kilomeetrit.

Kuivkäimla ja puhkekoht on nii matkaradade alguses, kui ka peale 3 kilomeetrit. Meil alati autos matkapliit, pott ja purgisupp olemas, seega tegime lõpus ühe turgutava supi. Tol päeval oli rajal rohkem välismaalasi.  Parklast jäi meelde Läti, Leedu, Soome, Poola, Saksa ja isegi Tšehhi numbrimärgiga auto. Nii et kui Saaremaale satute, käige ikka Harilaiult ka läbi. Ehk on siis teine kord sinnakanti sattudes parklas ka Eesti autosid näha. Vaatamist tõesti on, nii et taaskord meie pere soovitab!

Edasi veel mõned Harilaiu vaated.
Harilaiu matkarada Saaremaa vilsandi looduskaitseala

Share

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.