Eesti matkajate kokkutulek ja matka-aasta tegijad

Kes see ikka koera saba liputab, kui mitte koer ise. Sest tõesti tore asi sai jälle tehtud, aga palju sellest ei teata.

Matkaliidu juhatuse liikmena tuli juba kolmandat korda tuli novembri lõpus korraldada Eesti matkajate kokkutulek. See on üritus, mis toimub novembri kolmandal nädalavahetusel, kus saavad kokku matkajad ja matkajate sõbrad. Rahvast tuleb kokku üle Eesti.  Näeb vanu tuttavaid, saab teha  uusi matkaplaane, erinevate matkaliikide esindajad räägivad, mida nad sel matka-aastal teinud on, saab tantsida, käia saunas  ja muidugi pidada pidu. Kas päeva ja kaks ööd jutti.

Sel aastal sai Matkaliit 30 ja tegime kokkutuleku natuke pidulikumat moodi. Kohaks Eesti Kaevandusmuuseum kohtla-Nõmmel. Näiteks osa ettekandeid toimus maa all, peale mida sai ka sealsamas mehist kaevurilõunat, teised loengud toimusid retrohõngulises kaevurite saalis, õhtune pidu aga üldse peamajas, jalasirutus kõrval aheraine mäel. Päevajuht Väino Laisaare korraldusel sujus umbes 120 inimese liigutamine nagu kellavärk.

Juba aastaid on välja kuulutatud ka matka-aasta tegijaid. Sel aastal kaasasime hääletusse ka rahva ja nii rahvahääletus kui ka liikmete oma toimusid juba enne üritust, seega oli tegelikult juba enne kokkutulekut ring inimesi, kes teadis tulemust. See andis võimaluse ette kirjutada aukirjad ja graveerida karikad. Uuendus oli ka kahe tiitli asemel nelja väljaandmine. Niisiis:

Aasta matkaja Katrin Merisalu on andnud olulise panuse mägimatkamise ja mägironimise edendamisesse Eestis. On “Teel Leninile” filmi autor, operaator-stsenarist. Eesti alpinismile pühendatud telefilmis käsitletakse esmakordselt Eestis põhjalikult alpinismi ja mägimatkamisega seonduvaid teemasid, räägitakse Eesti alpinismi ajaloost ja Eesti alpinistidest tutvustades mägironimist ja -matkamist kui sportlikku harrastust ka laiematele rahvahulkadele. Praeguseks on valmis ka Katrini uus telefilm “Valgele mäele”, mille kandev tegelane on inimene. Esilinastus 19.12.2019.

Sel aastal osales Katrin Priit Joosu juhitud Pobeda ekspeditsioonil, mille jooksul vallutas Razdelnaja (6100m) tipu. Seejärel suundus Nepaali, kus oli esimene eestlane Manaslul (8000+ meetrit). Kahe järjestikuse ekspeditsiooni kogupikkus oli 79 päeva, mille jooksul läbis umbes 270 km.

Aasta matkaja 2019 Katrin Merisalu
Aasta matkaja 2019 Katrin Merisalu

Aasta matk toimus Tian-Shan´i mäeahelikus ja viis mööda tavamarsruuti lääne harjal Pobeda (Džengiš) 7439m tippu.

Esimene eestlaste korraldatud ja läbiviidud ekspeditsioon koos tippu jõudmisega. 1983 aastal tipus käinud Ilmar Priimetsale lisandusid tipu nimekirja: Priit Joosu, Andras Kaasik, Ain Rästa ja Krista Kirsipuu. Ekspeditsiooni pikkus 36 päeva, mille jooksul läbiti umbes 140 km.

Rühmas osalesid: Priit Joosu, Katrin Merisalu, Kirista Kirspuu, Fred Viidul, Andras Kaasik, Ain Rästa ja Lauri Ehrenpreis.

Aasta matk 2019 tõus Pobedale
Aasta matk 2019 – tõus Pobedale. Fotol grupijuht Priit Joosu.

Aasta matkategelane Andres Karu on oma rännakutest käinud rääkimas televisioonis ja raadios. Peab rännuteemalist blogi: http://www.karuandres.com/matkamine . 2019.aastal käis 3 riigi kõrgeimas tipus (Iisrael 1205 m , Jordaania 1854 m, Armeenia 4090 m), mis teeb praeguseks 80 riigi kõrgeimat tippu. Sel aastal ilmus raamat “Teekond tippu. Minu esimesed 51”. (Raamat on loetud ja sellet võin ka kirjutada).

aasta matkategelane 2019 Andres Karu
Aasta matkategelane 2019 – Andres Karu

Aasta matkaorganisatsioon – Alutaguse matkaklubi

Korraldas 2 – aastased veematkatreenerite ja jalgsi- ja mägimatkatreenerite koolitused, millede esimesed moodulid on juba toimunud. Viis läbi seitsmest õppemoodulist koosneva koolitustsükli matkajuhtidele (1-3 päevased). Viis läbi 10 testtreeningut peredele, samuti toimuvad aastaringselt viis matkaringid, treeningud ja õppepäevad piirkonna õpilastele. Toimus klubi liikmete ühismatk Saksamaal Zugspitse piirkonnas.

Matkaklubi juhtkond töötas välja jalgsi- ja mägimatka õppekava matkajuhtidele. Toetas Eesti meistrivõistlusi mägironimises, AMK liikmed olid vabatahtlikud kohtunikud laste- ja noorte Eesti Meistrivõistlustel jalgsimatkatehnikas, nende võistkond saavutas Eesti meistrivõistlustel jalgsimatkatehnikas 1. koha. Klubi liikmetele on läbi viidud esmaabi, jääronimise, mägironimise, mäesuusa, süstamatka õppe-treeningpäevi. Treeninguteks ehitati välja 3 erineva raskusastmega kirkatamise rada (Dry-tooling).

Aasta matkaorganisatsioon 2019 Alutaguse MAtkaklubi
Aasta matkaorganisatsioon 2019 Alutaguse Matkaklubi

Täna MATKaSPORTile on kõik ettekanded järelevaadatavad: MATKaTV

Ja veel mõned minu tehtud pildid Eesti kaevandusmuuseumi territooriumilt. Tehtud küll erinevatel aegadel, sest käisin seal ka oktoobris. Tervelt kaks korda.

Mul on kodus autori pühendusega raamat. Andres Karu ja “Teekond tippu. Minu esimesed 51”.

Eesti Kaevandusmuuseum Eesti Kaevandusmuuseum Eesti Kaevandusmuuseum Eesti Kaevandusmuuseum Eesti Kaevandusmuuseum Eesti Kaevandusmuuseum

 

Share

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.