Marjamäng kevadel ehk vaatame varsi
Oo, kuidas tahaks kirjutada midagi kevadistest marjadest ja nende vartest, aga ei oska. Igal juhul olime lastega eelmisel nädalal Tallinnast ära ehk Hiiumaal. Korjasin sealt tulles kaasa terve pundi marjamängus kasutatud taimede-puude-põõsaste pungadega oksi. Saadud pildid õppematerjaliks küll ei kõlba, sest ei sisalda kõiki määramiseks vajalikke tunnuseid, aga niisama on ikka vahvad vaadata. Suurena on ju asjad ikka teistmoodi.
No ja näidiseks sellest, kuidas mulle ka pildistamine ja piltidega mängimine meeldib ja välja tuleb, muidugi ka. Kogu täiendan jooksvalt, sest metsas ja rabas kasvavaid põnevamaid ja harvem nähtavaid taimi mul siin pole. Samuti pole maasikaid, sest neil on hetkel noored lehed ja need on samasugused, kui suvelgi, seega ei midagi põnevat. Pohl on igihaljas ja kah praegu samasugune kui suvel-sügisel. Samas oleks vahva õuna ja pirni oks sisse panna. Elame-näeme!
Ja kui kevad edasi läheb, siis pildistan õisi ka.
Ploom ja kirss
Metsvaarikas ja aedvaarikas
Ei pretendeeri absoluutsele tõele, aga minu aias ja metsas oli niimoodi, kuigi loogika ütleb, et võiks olla just vastupidi. Aedvaarika vars on jämedam ja karvane (okkaline), metsvaarikas on siledam (katsudes on vars ikka kare), heledam ja täpiline. Kes täpsemalt teab, palun jätke kommentaar.
Punane sõstar ja must sõstar
Sõstardel saab vahet teha näiteks lõhna järgi (mustal sõstral on spetsiifiline lõhn ka okstel ja lehtedel) ja punase sõstra oks on kangesti haruline.
Mustikas ja aedjõhvikas
Mustikas on talvel lihtsalt roheliste kandiliste okstega kääbuspõõsas. Lihtne ära tunda. Aedjõhvikat Marjamängus ei ole. Tegelikult on jõhvikas aedjõhvikast üsna palju erinev. See siin jäi pihku oma imeliste punaste lehtede pärast.
Karusmari ja põldmari
Ja viimaseks kaks karvast: karusmari ja põldmari ehk tegelikult põldmurakas. Mõlemad on oi kui teravad. Karusmari ajab kevadel ühe esimesena oma lehed välja, põldmarjal on aga pikad punased varred. Efektsed on mõlemad.