Mida teha Vormsil

Nüüd võite kõhutäie naerda, aga mina, hiidlasena, ei olnud siiani Vormsil käinud. Ma olen 42. No saar nagu saar ikka ja mis seal teistmoodi ikka olla saab. Aga mai neljal viimasel päeval võtsin selga seljakoti ja jalutasin koos kahe kaaslasega saare huvipakkuvamad punktid ja rajad läbi. Seega mingi tunnetus peaks saarest nüüd olema.

Algatuseks olgu öeldud, et Vormsi tõesti millegagi mind ei üllatanud. Palju kadakasi neemi, mis on ka teistel saartel, palju avaraid rannakarjamaid, vähe suuri kive, natuke männimetsi, palju kiviseid randu ja mõned tuletornid. Ja see oligi ainuke üllatus, et Vormsil on tegelikult kolm tuletorni (ja suur hulk tulepaake). Aga see kõik on minu isiklik arvamus. Ma lihtsalt olen veetnud poole oma elust saartel ja osa teisest poolest igal pool ringi kolanud. Nii et ärge tehke minu tegude vaid piltide järgi ning minge vaadake ise.

Üldist
Vormsile saab rohuküla sadamast, praamisõit kestab umbes 45 minutit. Suvel on graafik üsna tihe.
Vormsi püsielanike arv jääb 300-400 vahele. Saarel on ka kool.
Vormsi rannajoon on väga sopiline ja selle pikkus on umbes 100 km.
Saare suurim kõrgus on 12,8 meetrit.
Saare maastik on hämmastavalt mitmekesine- soised alad, rannikuniidud, puisniidud ja ürgsed metsad. Omapära lisavad veel rootsikeelsed kohanimed ja külades traditsiooniline rannarootsi taluarhitektuur.

Jalgrattaid laenutatakse sadamas. Kaks päeva maksab 20 eurot.

Rumpo neem
Tõeline maiuspala neile, kellele meeldivad kadakad ja nende vahel nunnud karvased veised nosimas värvilisi lilli. Rumpo neeme matkarada on kokku 6,7 km pikk, aga päris poolsaare tipp on 16.07.-31.10 kinni. Siis lastakse veised sinna aeda, pannakse värav kinni ja loomade vahele kolama ei soovitata minna. Neemel on kolm vaatetorni, millest kahte saab igal ajal. Tornidest näeb praami Hiiumaale sõitmas ja Rukkirahu tuletorni.

Rumpo küla

Hullo
Vormsi keskus. Siin on kauplus, söögikoht, hostel, Vormsi õigeusukirik ja Vormsi Olavi kirik, üks kolmest maailma suurimast rõngasristidega surnuaiast.

Parunikivi
Harilik hea ligipääsetavusega ja hooldatud ümbrusega kivi, mis lisaks looduslikule päritolule on saanud ka mälestuskivi parun Otto Friedrich Fromhold von Stackelbergile. Kivi küljel on tekst poegadelt isale. Kivi ise on pealt lame, sinna saab otsa ronida, aga märkimisväärselt suur see ei ole.

Prästvike järv (ja Suurallikas ning raviallikas)
See on imeilus ürgse metsaga matkarada, mis käib läbi ka tõesti suure Suurallika ja lubjase raviallika juurest. Üks omapärasemaid matkaradu Vormsil. Järv ise on suhteliselt roogu kasvanud.

Prästvike järv
Prästvike järv
Raviallikas
Raviallikas
Suurallikas

Huitbergi paekühm
Kaugelt nagu üks korralik kivihunnik, aga lähemal vaatlusel on see kivim hoopis omapärane. Geoloogiliselt on see üle 400 miljoni aasta vanune korallriff, mille mandrijää on siledaks lihvinud. Paljandunud pindadel võib näha muu hulgas kivistunud koralle, stromatopoore, trilobiite, brahhiopoode ja sammalloomi. ( allikas Wikipedia)

Saxby
Rattaga sõidaks ma sinna Förby kaudu mööda rannateed. Rannik on ilus kõrge, aga kruusane. Jalga puhkaks Saxby puhkekohas. Kohalikud käivad seal päikeseloojangut vaatamas ja vaated on tõesti maalilised. Me sattusime sinna ka päikeseloojangu ajaks.

Saxby tuletorn

Ainuke Vormsi tuletorn, kuhu ka sisse saab, kõrgus 24 meetrit. Tornist näeb ka Hiiumaad.

Saxby majakas on külastajatele avatud 31. maist kuni 31. augustini, kolmapäevast pühapäevani kella 10–16, muul ajal kokkuleppel.

Pileti hind on täiskasvanutele 2€, koolilastele 1€ ja alla 6-aastastele lastele tasuta.

Saxby tuletorn

Kerslinina

Me käisime seal ühte punast paadikuuri vaatamas. Täiesti kaasaegne ehitis. Kuna mind ei vaimustanud, siis minul pilte ei ole. Tore on see, et rannas saab ujumas käia.

Kerslinina
Kerslinina

Hoopis rohkem vaimustas tee, mis sinna viis ja edasine rada Borrby poole. Rada oli vahepeal nii märg, et lihtsam oli saapad jalast võtta ja paljajalu edasi minna. Kuival suvel on veega kindlasti paremad lood. Aga vaated taas rannaniidused ja kadakased. Ilus, ütleb hiidlane.

Rälby
Rälbys on harilik tuuleveski, kuhu saab suvel ka sisse. Rannas on mäe otsas kaks päikeseloojangu vaatamise kiike, aga seda ei pruugi nii kergelt üles leida. Meie kasutasime kohalike abi. On ilus koht küll.

Diby
Seal on saare ainuke valgusfoor. Tegelikult on see küll väge hea majutusasutuse teeviit. Kui seal olla ja käpalised pakuvad huvi, siis tasub ka poolsaare tippu põigata. Meie seekord ei käinud.

Kirikukivi
Vormsi kõige suurem kivi, kõrgus 5,6 meetrit. Kergesti leitav, kaugele paistev, sest asub rannavees.

Väike-Tjuka saar

Tore on see, et sinna saab läbi vee jala minna. Saarel on vana piirivalve torn. Mina teeks tiiru mööda rannajoont ja sisesaarele väga ei roniks. Hetkel oli juba nõgeseid ja põldmarju paljaid sääri kraapimas aga ehk on ka seal kesksuvel olukord parem. Ka läbi vee minekuks soovitan midagi jalga panna, pehmet liivast põhja sealt oodata ei tasu.

Norrby tuletornid
Minu jaoks oli suur üllatus, et Vormsil on tegelikult kaks tuletorni veel. Vormsi alumise tuletorni (22 meetrit kõrge) juurde teed ei vii. Võib ainult loota, et suvel käiakse ehk mingi rada sisse. Meie olime mais suhteliselt esimesed turistid saarel ja mingit rada veel ei olnud. Lihtsalt hea nina ja kaardi lugemise oskus aitasid selle tuletorni metsast üles leida. See asub rannast päris kaugel. Rannas aga on imeilus puhkekoht ja kaev vee võtmiseks.

Norrby alumine tuletorn
Norrby alumine tuletorn

Ülemine tuletorni on aga ilusti tee ääres. Tundus küll eraomandis olevat, seega seal kaua ei passinud. Kirjanduse andmetel suurim omasuguste seas. Kõrgus jalamist on 32 meetrit ja tule kõrgus merepinnast on 35 meetrit.

Norrby ülemine tuletorn
Norrby ülemine tuletorn

Hosby matkarada
Imeilus rannaniit ja vaade Haapsalule. Hetkel kappasid seal hobused ja kuni juuli lõpuni on seal liikumiskeeld. Matkarada peaks viima vaatetornini. Oma silmaga ei ole seda näinud. See-eest hobuseid nägime, veetsime seal öö ning imetlesime õhtul mandri paljude tulemärkide plinkimist.

Vormi Talurahvamuuseum

Asub kilomeetri kaugusel sadamast Sviby külas.

Avatud 20. mai – 13. september 2020
K-P kell 11-17
Pilet täiskasvanule 2.50 ja koolilapsele 1.-

Ja kõik see eelnev ka videona:

Troonivideo samast matkast.
Autor: Marek Sammas Hiking BaltNorth

https://youtu.be/idmUaJS7RVk

Share

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.