Kas tervislik toitumine on kallis?
Mõttelõng pärineb taaskord #kogumispäevik FB – grupist, sest seal on veebruar toidukuu. Sõnavõttev enamus arvab, et tervislik toit ei ole kallis, mina väidan, et on. Miks ma nii väidan?
Mis on üldse tervislik toitumine? Tundub, et see on iga inimese jaoks erinev suurus. Samuti oleneb see väga sellest, millega võrrelda.
Aga olid ajad, kui me sõime omakasvatatud kartulit igal kujul, juurde näiteks guljašš, mida jätkus kilost lihast mitmeks päevaks, või lihaga ühepajatoitu, kapsahautist või mingit köögiviljadega suppi. Juurde peedisalat või porgandisalat, kõik oma kasvatatud. Turult ostetud hakklihast tegin kotlette, kastet või pikka poissi ja selle hakkliha kilo on siiani 2,95. Vot siis oli söömine odav.
Praegu on lugu selline, et valget suhkrut me ei söö. Panen seda (osaliselt) ainult koogi sisse, sest ei jaksa peenemaid nii palju osta. Kuna meil on peres suhkruga probleeme, siis kooki tihti ei tee. Muidu sööme steviat, mille kilo oli 24 eurot ja vahtrasiirupit, mille liiter on umbes 25 eurot. Lastele see vahtrasiirup maitseb ja nad valavad seda näiteks oma pudruportsule üsna isukalt.
Õlidest on kodus rafineerimata päevalilleõli, sest Issile kookos ei maitse, teistele mahe kookosõli, sest neile päevalill ei maitse ja kolmandaks juhuks oliiviõli. Nende kõikide liitrihind on rafineeritud rapsiõliga võrreldes väga mitmekordne. Jah, rafineerimata õlidel on spetsiifiline maitse.
Salatit kulub palju ja kogu aeg porgandit järada ei jaksa (vaata, kuidas teha porgandisalatit viiel erineval moel), nii tuleb poest salatimaterjali juurde osta. Eesti kurgi kilo on hetkel 5.49 ja tomatist ei räägigi. Alla 3 euro kilo ei ole mina söödavat avokaadot näinud, pigem on söödava hinnaklass 1 euro tükk. Mõned #kogumispäevikus väitsid, et nad saavad seda kusagilt kilohinnaga 2.29. Brokkoli ja lillkapsa kilo on headel päevadel 2 eurot jne.
Kuna olen ka liitunud Fitlapi kavaga, siis seal võib lihalistest süüa ainult sea sisefileed (7,99€/kg), delikatesshakkliha (8.30€/kg), kanaliha või veiseliha. Kala hindadest ma ei räägigi, kuigi ka selle kohta väitis keegi, et Maximast saab vikerforelli hetkel 3.99 kilo. (Täiendus: Ma tõin selle forelli ära. Tegelikult maksis 5.49 kilo ja oli üleni kaetud kollaka limaga, nii et värskeks ja tervislikuks toiduks on seda raske pidada. Ma nagu rohkem harjunud hommikul merest tulnud kalaga).
Tegin ka kerge arvutuse mulle tänaseks etteantud kavaga, seal iga toiduportsu eeldatavad hinnad välja toodud ja kui teha toitu kogu perele (lõuna ainult mulle, sest teisi pole kodus), tuleb päeva hinnaks 13,84, homne toit 21,98 (lisaks siis vabavara ehk need kurgid, kapsad, tomatid ja kui lapsed tahavad süüa rohkem puuvilja või pähkleid, siis see ei ole ka neile keelatud), nii et alla 100 nädal ei tule pere peale toidukorv kuidagi (see 13,84*7 = 96, nii et pigem rohkem) ja see ei ole minu jaoks odav.
Väidetakse ka, et täisväärtuslik toit on küll kallim, aga kuna on toitvam, kulub seda vähem. Täitsa ausalt, ei ole ka sellist asja täheldanud. Ära ei viska me peaaegu kunagi midagi, ei varem ega praegu. Ja pott on ikka sama suur.
Kui aga inimesel on toidukorv enne 600 eurot kuus ja ta tänu toitumiskavale näiteks saab selle 400 peale, siis tundubki soodne. Toitumiskava ei ole muidugi ainuke tervislikkuse näitaja, lihtsalt juhuslik näida, mis oli käepärast võtta.
PS. Hetkel on 21 päeva toidukulu natuke üle 200 euro ja see näitab, et väga kindlalt kava meie pere siiski hetkel ei jälgi 😀 .
Toidupildid on kõik enda pildistatud. Neid võib leida näiteks Shutterstockist.