Peraküla parimad palad

Olime taas, täpsemalt koolivaheajal, Läänemaal geopeitust mängimas. Õnnestus jääda kohe kolmeks päevaks. Ja nende päevade jooksul sattusime väga paljudesse huvitavatesse kohtadesse, kuhu niisama kaarti uurides ei satuks tõenäoliselt kunagi.

Nõva jõe rippsild
Sinna oli vahepeal peidetud tuliuus aare. Jätsime selle päeva viimaseks, kuna oleme seal varem käinud ja koht on teada. Sillalauad olid vahepeal üsna ohtlikult ära lagunenud, aga sisse ei kukkunud meist keegi.

Ööbisime Peraküla rannas, et hommikul võtta ära platsile peidetud aarded (päeva jooksul täiesti tekkis muguvabasid hetki) ja läbida sealt samast telkimisplatsilt algav matkarada.

Liivase ranna – Peraküla õpperada 4,4 km

Niisiis algus Peraküla telkimisplatsilt. Rada tähistatud roheliste mummudega, rajal on kuus infotahvlit. Maastik vaheldub, algus liivane nõmm, siis mustikamets, järved imelised, Toatse järves vesi juba ujumiseks piisavalt seo, aga ujus ka infotahvlil lubatud kaan, nii et kõik seda ujumisvõimalust siiski ei kasutanud. Järve ääres pink ja vette minemiseks sild koos redeliga.

Matkaraja algus.
Toatse järv
Porss õitseb.

Huvitav koht oli Allikajärves oleval neemel paiknenud salajane raadiojaam. Jaam alustas tööd 30. juunil 1915. Raadiojaam oli aiaga piiratud ja selleni viis läbi metsa munakivitee, mis on säilinud tänapäevani. Tegeldi ainult raadioluure ja koodimurdmisega. Püstitati kolm palkidest raadiomasti kõrgusega 52 meetrit. Betoonist mastialused on tänaseni vaadeldavad.

Raja lõpp oli mööda kruusateed trampimine. Ainult mõned puukujud päästsid rutiini.

Peraküla koolitee

Tee, mida mööda käisid kunagi Peraküla lapsed koolis. Rada on taastatud 2007. Mõnus matkarada Peraküla looduskeskuse juures Nõva koolini või vastupidi. Rada on keerulisemate kohtade peal viidaga tähistatud.

Oli vist mõisa rehealune?

Liivanõmme õpperada (7,5 km)

Meie seda oma geopeituse raames tervenisti ei läbinud, küll aga kohtusime siin ja seal selle rajaga ja see kohtumine oli võimas.

Näiteks Peraküla roostik – praegusel aastaajal võimas kollane massiiv. Roostiku serva on püstitatud vaatetorn. Siitsamast algab ka Uuejõe, mille suue on mereääres muutuv. Rada käib läbi ka Allikajärve juurest ja natuke mööda Nõva ranna laulvaid liivu.

Peraküla roostik.

Nõva rand
Uuejõe muutuva askohaga suue. Seekord siis selline.

Võimalik on sisse põigata ka kunagise Pikane metsavahi elukohta, mida ümbritseb kolmest küljest märgala koos nelja järvega – Pikane, Flyvae (Õõtsjärv) ja kaks nimetut järve. Majast küll järel vaid varemed, aga võib ette kujutada, milline vaade tal seal oli ja palju sääski võis suvel olla.

Metsavahi vaated

Teise öö veetsime Uuejõe sauna lõkkekohas. Taas imeilus koht, kus ööbiks teinekordki.

Ja lihtsalt üks tore pilt ühest aardest, mis tuleb teil omal üles otsida. Kuna me seal vist tegelikult olla ei tohtinud, siis ei hakka pikemalt kirjutama, aga ka see rada oli avastamist väärt.

Share

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.